Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Yaptırımlara Yanıt Olarak Sermaye Kontrollerini Artıracak

Rusya, Ukrayna savaşı sonrası gelen Batı yaptırımlarına karşı sermaye kontrollerini genişletmeye hazırlanıyor. Ayrıntılar geliyor...
Rusya Yaptırımlara Yanıt Olarak Sermaye Kontrollerini Artıracak
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası, bazı ekonomik sektörlerin dirençli olmalarına rağmen yaptırımların baskısını hissetmeye devam ettikleri konusunda uyarıda bulunarak, yabancı para çekme ve yurtdışı transferlerini etkileyen sermaye kontrollerini genişleteceğini açıkladı.

Rusya’nın ekonomik görünümü, en büyük bankalarının SWIFT küresel ödeme ağından engellenmesi, teknolojiye erişiminin kısıtlanması ve petrol ihracatının sınırlandırılması nedeniyle büyük ölçüde değişti. Yaptırımlar geçen yılın Şubat ayında Ukrayna’nın işgal edilmesini takip etti.

Merkez bankası ve hükümet buna, rubleyi desteklemek ve bankacılık sektörünü istikrara kavuşturmak için yurt dışına döviz gönderme yasağı da dahil olmak üzere kapsamlı sermaye kontrolleri ile karşılık verdi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bu kısıtlamaların çoğu kaldırılmış veya hafifletilmiş olsa da, mevcut ekonomik koşulların birçoğunun yerinde kalacağı anlamına geldiğini söyledi.

Banka hesaplarından nakit para çekme, yurt dışına para transferleri ve yerleşik olmayanların ‘dost olmayan’ ülkelerden para çekme kısıtlamaları gibi kısıtlamalar için son tarihlerin yaklaştığını hatırlattı. Nabiullina bunların süresinin uzatılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya ekonomisi, sert Batı yaptırımları karşısında oldukça dayanıklı olduğunu kanıtladı Yine de analistler, 2022’deki tahmini yüzde 2,1’lik düşüşün ardından, 2023’te ekonomik görünüm için yüzde 1,9’luk bir daralma öngörüyor.

Nabiullina bankacılık sektörüne yönelik sistematik riskler konusunda uyarıda bulunurken, son Batı yaptırımlarının etkisini hafife aldı. ABD ve İngiltere geçen hafta yaptırım listelerine bazı Rus bankalarını eklemişti.

Nabiullina, bunun finansal sistem için bir şok olmadığını belirterek, “Daha önce yaptırımlardan etkilenen bankalarla karşılaştırıldığında, nispeten küçükler ve bloke edilebilecek varlıkları azaltma konusunda hazırlanmak için zamanları oldu.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın