Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Gönüllü Petrol Üretimi Kesintilerine Başladı

Rusya, bugün itibarıyla petrol üretimini günde 500 bin varil azaltmaya başlıyor. Novak’a göre Rusya bu seçimi gönüllü olarak yaptı.
Rusya Gönüllü Petrol Üretimi Kesintilerine Başladı
HABER GİRİŞ

Rusya, bugün itibarıyla petrol üretimini günde 500 bin varil azaltmaya başlıyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak’a göre Kremlin, Mart itibarıyla başlayacağı kesinti seçimini OPEC+ (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC dışı üreticiler) ülkelerine danışmadan gönüllü olarak yaptı.

Kesintiyle ilgili açıklamada bulunan Novak’ın temsilcisi, düşüşün gaz yoğuşması hariç yalnızca petrol üretimini etkileyeceğini belirtti. Üretim kotasının, üretim seviyelerine bağlı olarak petrol şirketleri arasında eşit olarak dağıtılacağını ekledi.

Novak, Rusya’nın Mart ayı için ham petrol üretimini gönüllü olarak günlük 500 bin varil azaltma kararıyla ilgili önceki bir açıklamasında, “Piyasa durumunun nasıl gelişeceğini göreceğiz ve buna bağlı olarak piyasada kararlar alınacak” demişti.

Mevcut kararın yalnızca Mart ayı için verildiğinin de altını çizmişti. Bu arada sektördeki bir TASS kaynağı, üretimdeki düşüşün Rusya’nın OPEC+ anlaşması kapsamındaki üretim kotasından değil, gerçek üretim hacminden hesaplanacağını belirtti.

Anlaşmaya göre, Kasım 2022’den itibaren Rusya günde 10 milyon 478 varil üretecek. Ocak 2023’te Rusya günde yaklaşık 9,8-9,9 milyon varil üretim yapmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.