Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Yaptırımlar Küresel Tarım Piyasasını Olumsuz Etkiliyor

Rus diplomat, ülkesine uygulanan yaptırımların küresel gıda krizini arttırdığını ifade etti. Habere dair detaylar aşağıda;
Rusya: Yaptırımlar Küresel Tarım Piyasasını Olumsuz Etkiliyor
HABER GİRİŞ

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Sergey Levin bugün yaptığı açıklamada, Rusya’ya yönelik yaptırımların küresel tarım pazarında korkunç sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Taşkent’teki Şanghay İşbirliği Örgütü tarım bakanlarının yedinci toplantısında konuşan Levin, ülkelerin ve bölgelerin gıda güvenliğinin tehdit altında olduğunu vurguladı.

Levin gıda pazarında yaşanan krizin büyük ölçüde makroekonomik politikanın, kontrolsüz emisyonun ve borç birikiminin sonucu olduğunu açıkladı.

Rusya’ya uygulanan yasa dışı kısıtlamaların tarım ve gıda ürünlerinin dolaşımını engellediğini söyleyen Levin, bu durumun ülkenin ihracatını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Rus mallarının alım hacmini azaltmada, dost olmayan ülkelerden diğer devletlere baskı uygulandığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Diplomata göre Rusya geçen yıl küresel pazarda tarım ürünleri ihracatını yüzde 21 oranında artırarak, parasal değeri 37 milyar dolara çıkardı.

Bu yıl da tarım ürünlerinin hem üretiminde hem de ihracatında iyi sonuçlar beklediğini söyleyen Levin, Rusya’nın küresel açlık kriziyle mücadeleye katkı sağlayacağını kaydetti.

Rusya Gıda Güvenliğini Tehdit Etmiyor, Bu Batı’nın Suçlaması!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da 20 Temmuz’da yaptığı açıklamada gıda krizine değinmişti. Rusya’nın dünyadaki gıda güvenliğini tehdit ettiğine dair suçlamaların Batı’nın bir başka oyunu olduğunu söylemişti.

Batı siyasetinin, diplomasinin ve uluslararası faaliyetlerinin omurgasının temelinin sahnelendiğini ifade eden Zakharova, gıda güvenliği konusundaki durumun da buna benzer bir suçlama olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın