Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve İran Altına Dayalı Kripto Projesi Üzerinde Çalışıyor

ABD tarafından ambargo uygulanan iki ülke olan Rusya ve İran’ın ticarette kullanmak üzere kripto projesi üzerinde çalıştığı açıklandı. İşte detaylar;
Rusya ve İran Altına Dayalı Kripto Projesi Üzerinde Çalışıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paraların yaygınlaşmasıyla ülkeler de bu konuda projelere ağırlık veriyor. Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği Yöneticisi Alexander Brazhnikov, yaptığı açıklamada İran Merkez Bankası’nın Rusya ile sabit kripto para projesi geliştirmeyi düşündüğünü duyurdu. Söz konusu kripto varlığın altın dayalı olacağı açıklandı.

Proje, ilk adımda Moskova’nın İran mallarını kabul etmeye başladığı Astrakhn’daki özel bir ekonomi bölgesinde kurulacak.

Çalışma, Rusya’daki yetkililer tarafında da onaylandı. Bilgi Teknolojisi ve İletişim Komitesi üyesi Anton Tkachev, Rusya’da kripto para düzenlemelerinin tam anlamıyla sona ermesinden sonra parlamento tarafından değerlendirileceğini aktardı.

Ukrayna’da savaş halinde bulunan Rusya, Avrupa ülkelerinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) sert yaptırımlara maruz kaldı. İran da özellikle ABD tarafından ambargo uygulanan ülkeler arasında yer alıyor. Rusya ve İran geçmişte bazı dönemlerde uluslararası ticarette kripto para kullanma konusunda gündeme gelmişti.

İran, geçtiğimiz yıllarda dış ticarette kripto para kullanarak ilk dış ticaret işlemini yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya ve İran’ın kontrolünde bulunan bir kripto paranın kullanıma açılması, baskı altında olan ülkeler için örnek teşkil edebilir. Söz konusu iki ülkenin başarılı bir kripto süreci yönetmesi, bu ağa farklı ülkelerin katılmasına zemin hazırlayabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.