Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Çin, NATO’nun Gücüne Karşı Birlikte Savaşacak

Temmuz ayında NATO tarafından güvenlik tehdidi olarak nitelendiren Çin, ittifakın genişlemesine karşı Rusya ile aynı safta yer alacak.
Rusya ve Çin, NATO’nun Gücüne Karşı Birlikte Savaşacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, yedi aya yakın zamandır Ukrayna topraklarındaki saldırılarını sürdürüyor. Tüm Avrupa’nın Batı’nın sayısız yaptırımına karşın, Rusya’nın yanında duran ülke sayısı ise oldukça az. Bunlardan biri olan Çin tarafından yeni bir açıklama geldi.

Çin Ulusal Halk Kongresi (NPC) Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, ülkesinin Rusya ile birlikte Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) genişlemesine karşı birlikte savaşacaklarını söyledi.

NATO’nun, Hint-Pasifik stratejisi uyguladığını belirten isim, onların güç politikasına karşı Rusya ve Çin’in birlik olacağını belirtti.

Amerikan hegemonyası, taciz ve güç politikasına karşı ortak mücadelenin her iki ülkenin stratejik etkileşiminde önemli olduğunu söyleyen Zhanshu, Amerika’nın dünyada hakimiyet sürerken Rusya ve Çin’i nasıl gördüklerini iyi bildiklerini ifade etti.

ABD’nin bu ülkeleri kendisine rakip olarak gördüğünü ve çifte sınırlama uyguladığını aktardı. Bu durumun ise NATO’nun doğuya doğru kontrolsüz genişlemesinin yanında Asya’nın iç işlerine karışmasından da kaynaklandığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Çin ve Rusya’nın olaylar ne kadar karışık olursa olsun, stratejik destek ve etkileşimi artırmanın önemini bildiğini ve ilişkilerini buna göre şekillendirdiğini sözlerine ekledi.

NATO, Rusya ve Çin’i Tehdit Olarak Kabul Etmişti

Haziran ayının son günlerinde Madrid’de düzenlenen NATO zirvesinde, Çin ve Rusya tehdit olarak sınıflandırılmıştı. Rusya için “en önemli ve doğrudan tehdit” tanımlaması yapılırken, Çin ilk kez tehdit olarak adlandırıldı.

Rusya’nın zorlama, saldırma, ilhak yoluyla kontrol alanları oluşturmaya çalıştığı belirtilen açıklamada, NATO’nun çatışma istemediği ve bir tehdit oluşturmadığı belirtilmişti.

Söz konusu zirvede Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç hakkındaki güvenlik endişelerinin anlaşıldığı, hassasiyetler yer verileceği açıklaması yapılırken, dörtlü zirve sonrasında ortak bildiri imzalanmıştı.

Zirveden birkaç gün sonra da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavist bir araya gelerek NATO’ya katılım protokolleri imzalandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın