Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya: Ukrayna’nın Nükleer Santrali Ele Geçirme Girişimi Engellendi

Zaporijya'da bulunan Avrupa'nın en büyük nükleer santrali etrafındaki gerilim devam ediyor. Rusya'dan son duruma dair yeni açıklama geldi.
Rusya: Ukrayna’nın Nükleer Santrali Ele Geçirme Girişimi Engellendi
Yorum

Rusya ile Ukrayna savaşı son günlerde Zaporijya’da bulunan nükleer santralin yakınlarında kendisini daha fazla gösteriyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin tesise düzenlenen bir saldırıda Zaporijya nükleer santralini ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

Bakanlık, 250’den fazla askerden oluşan bir Ukrayna deniz gücünün Cuma gecesi, güney Ukrayna’daki nükleer santral yakınlarındaki bir gölün kıyısına inmeye çalıştığını söyledi.

Savunma Bakanlığı, “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) temsilcilerinin Zaporizhzhia nükleer santralindeki varlığına rağmen, Kiev rejimi bir kez daha santrali ele geçirmeye çalıştı.” açıklamasını yaptı.

Rusya saldırıyı engellediğini, 20 Ukrayna gemisini imha ettiğini ve diğerlerinin saldırıyı durdurmasına neden olduğunu söyledi. Kiev ve Moskova, son aylarda Avrupa’nın en büyük nükleer enerji santrali olan santrale yönelik saldırılarla ilgili karşılıklı suçlamalarda bulundu.

Nükleer Risk Yüksek

Tesis Mart ayında Rus kuvvetleri tarafından ele geçirildi, ancak Ukrayna elektrik şebekesine bağlı ve hala Ukrayna personeli tarafından işletiliyor.

IAEA, bir tırmanışın Avrupa kıtasında Çornobil tarzı bir nükleer felaketi tetikleyebileceği endişeleri arasında bu hafta nükleer santrale bir heyet gönderdi.

Hem Rusya hem de Ukrayna, durumun vahim olduğunu ve nükleer felaket riskinin yüksek olduğunu söylediler. Ukrayna ve Batı, Rusya’nın siteyi ağır silahlar için bir üs olarak kullandığını ve Ukrayna’yı oraya ateş etmekten caydırmak için kullandığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Soygu ise santralde veya yakınında ağır silahlar bulundurduklarını yalanladı ve Ukrayna’yı tesise yönelik saldırıları yoluyla nükleer terörizm işlemekle suçlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu