Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Türkiye’ye Seslendi: Durumu Güçleştirmeyin

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine başlattığı harekâtın devamını getirip getirmeyeceği sorusu gündemdeyken Rusya’dan dikkat çekici açıklamalar geldi.
Rusya Türkiye’ye Seslendi: Durumu Güçleştirmeyin
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine başlattığı hava harekâtının yankıları sürüyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) geçen gece başlattığı Pençe Kılıç Hava Harekâtı’na Rusya’nın vereceği tepki merak konusu olurken bugün Moskova’dan yanıt geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin başlattığı hava harekâtına karadan da destek verilme ihtimalini yorumladı.

İstanbul’da yaşanan bombalı saldırının ardından harekete geçen Türkiye’nin güvenliğini sağlamak adına kullandığı meşru müdafaa hakkının olduğunu söyledi.

Peskov, “Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili endişelerini anlıyoruz, kendi güvenliğini sağlamak Türkiye’nin meşru hakkı” şeklinde ifadede bulundu.

Ancak Türkiye’nin bu hakkı kullanırken dünyadan da tepki almaması gerektiğine vurgu yapan Peskov, “Herkese durumu güçleştirecek adımlardan kaçınmaları çağrısını yapıyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurlarını hedef aldığı ataklara teröristlerin karşı direnç göstermesi kaotik bir ortam yaratmıştı.

Gaziantep’e art arda düşen roketlerin durumu çıkmaza soktuğuna işaret eden Kremlin Sözcüsü şöyle konuştu:

“Tarafların hepsine durumu genel anlamda ciddi ölçüde istikrarsızlaştırabilecek adımlardan kaçınmaları çağrısını yapıyoruz. …Zira böyle adımlar bumerang gibi geri dönebilir ve güvenlikle ilişkili durumu olduğundan da güçleştirebilir.”

Türkiye’nin Başlattığı Operasyona Rusya İzin Vermiş Olabilir

İstanbul Beyoğlu’nda yaşanan bombalı saldırıdan bir hafta sonra aynı gün MSB’nin tüm dünyaya duyurduğu harekât, dış ilişkiler anlamında da kritik bir süreç olarak görülüyor.

Türkiye’ye yapılan terör saldırılarına misliyle karşılık veren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması’na atıf yaparak meşru müdafaada bulunduğu harekâtın ABD ve Rusya’yı da yakından ilgilendirdiği gündeme gelmişti.

Bölgedeki hava kontrolünü elinde bulunduran ABD ve Rusya’ya harekâtla ilgili bilgi verilmiş olduğu konuşulmuştu.

Önceki süreçlerde ise Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyon yürütme niyetinde olmuştu fakat Rusya tarafında yeşil ışık görülmemişti.

Türkiye’nin hava harekâtı hamlesi özellikle Rusya’nın hava sahasını Türkiye’ye açmış olabileceğine ilişkin değerlendirmeleri gündeme getirdi.

Türkiye ve Rusya tarafından hava sahasındaki izin durumuna yönelik açıklama gelmedi. Fakat uzmanlar, hava kontrolünü elinde bulunduran tarafların izni olmadan olası bir operasyonun gerçekleşme durumunun olmadığının altını çiziyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.