Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Türkiye Gaz Hattına Sabotaj Düzenlendiğini İddia Etti

Rusya Federal Güvenlik Servisi bugün Ukrayna'nın Türkiye ve Avrupa'ya gaz taşıyan boru hattına saldırı planladığını iddia etti. İşte detaylar;
Rusya Türkiye Gaz Hattına Sabotaj Düzenlendiğini İddia Etti
Yorum

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) bugün Rus gazının Türkiye ve Avrupa’ya iletilmesini sağlayan doğal gaz boru hattına yönelik bir sabotaj girişiminin engellendiğini açıkladı. FSB tarafından yapılan açıklamaya göre sabotaj girişiminin Ukrayna gizli servisleri tarafından planlandığı iddia edildi.

İddiaya göre Ukrayna gizli servisleri, Türkiye ve Avrupa’ya enerji kaynağı transferinde kullanılan Güney Akım boru hattına yönelik sabotaj ve terör eylemi planladı. Güney Akım, henüz hayata geçirilmemiş olan Rus gazının Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması için tasarlanmış bir proje.

Saldırı Şu Anki TürkAkım Prejesine Yönelik Düzenlendi

Söz konusu Güney Akım projesinin yerini daha sonra TürkAkım projesi almıştı. Güney Akım için tasarlanan ve Rusya’da inşa edilmiş olan altyapı daha sonra TürkAkım boru hattı için kullanılmaya başlanmıştı.

Yapılan açıklamada düzenlenen operasyon sırasında boru hattına yönelik saldırının gerçekleştirilmesi ve finanse edilmesine dahil olan Rusya vatandaşlarının gözaltına alındıkları açıklandı.

Operasyonda Diplomatik Yazışmalar da Ele Geçirildi

Bahsi geçen operasyon sırasında 4 mıknatıslı mayın, 4 kilogram plastik patlayıcı madde, bir dizi patlatıcı fünye ve 10 bin dolar nakit paranın ele geçirildiği paylaşıldı. Bunlara ek olarak Ukrayna gizli servisi üyeleriyle yapılmış olan yazışmaları içeren iletişim araçlarının ele geçirildiği duyuruldu.

Açıklamaya göre FSB’nin soruşturma birimi, sabotaj hazırlığında yer aldığını tespit ettiği kişiler hakkında soruşturma başlattığına dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu