Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Tahıl Anlaşmasının Bir Kısmı Yerine Getirilmedi

Lavrov, tahıl anlaşmasının bir paket anlaşma olduğunu ancak anlaşma kapsamındaki her hususun yerine getirilmediğini bildirdi. İşte detaylar;
Rusya: Tahıl Anlaşmasının Bir Kısmı Yerine Getirilmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tahıl koridoru anlaşması kapsamındaki sürenin sonuna gelinirken, anlaşmanın uzatılmasına dair görüşmeler yapılıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ukrayna ilgili durumda tarafsızlığını koruyamadığını bildirdi.

Guterres’in Ukrayna’nın tek taraflı taleplerini açık bir şekilde imzaladığına işaret eden Lavrov, bu durum için üzgün olduğunu oysa BM Şartı’na göre uluslararası bir bürokrat olduğunu ileri sürdü.

Lavrov açıklamasında Guterres’i hedef göstererek; “BM’deki önde gelen idari yetkili olarak alması tarafsız tutum içinde olması gerekiyor. Bunu bir kez daha başaramadı.” dedi.

Tahıl Anlaşmasında Durum Karışık Bir Hale Geldi

Tahıl anlaşmasının uzatılması sürecine değinen Lavrov, konunun oldukça karmaşık bir hale geldiğine dikkat çekti. Anlaşma kapsamında sadece yerine getirilen hususların uzatılabileceğini fakat paketin yarı yarıya yerine getirildiğini savundu.

Anlaşma kapsamında yerine getirilmeyen hususlar sebebiyle de anlaşmanın uzatılmasının karmaşık hale geldiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna tahılının, anlaşma kapsamında Ukrayna limanlarından Karadeniz üzerinden güvenli bir şekilde ihracatının olduğunu bildirdi. Ayrıca Rus tahıl ve gübre ürünlerinin ihracı önündeki tüm ambargoların kaldırılmasını olmak üzere iki kısmı kapsadığını ekledi.

Rus diplomat anlaşma kapsamındaki birinci kısmın yerine getirildiğini paylaştı. İlk kısım için Rusya’nın Türkiye ile birlikte tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini de vurguladı.

Anlaşmanın İkinci Kısmı Yerine Getirilmedi

Rus haber ajansı Sputnik haberine göre Lavrov, anlaşmada yer alan ikinci kısmın ise hiçbir şekilde yerine getirilmediğine dikkat çekti.

Yürürlükte olan yaptırımların tahıl ve gübre taşıyan Rus gemilerinin ilgili limanlara girmesini engellediğini vurgulayan Lavrov, yabancı gemilerin bu yükleri almak için Rusya limanlarına girmesini de kısıtladığını bildirdi.

Lavrov açıklamasında Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Rosselhozbank’ın SWIFT sistemini kullanmasını yasakladığına da değindi. Yaptırımlar sebebiyle sigorta tarifelerinin ise dört katına çıktığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.