Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Nükleer Santral Ziyaretini Kolaylaştıracağız

Rus yetkililer, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın Zaporijya Nükleer Santrali ziyaretini kolaylaştıracağını söyledi. Detaylar haberde;
Rusya: Nükleer Santral Ziyaretini Kolaylaştıracağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, kontrolü altında olan Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’nın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) uzmanlarınca ziyaret edilmesini kolaylaştıracağını açıkladı.

Yetkililer, bombardıman nedeniyle tesisin güvenliğine ilişkin duyulan korkular arasında IAEA uzmanlarının Zaporijya nükleer santralini ziyaret etmesine izin vermek için gereken her şeyin yapılacağını söyledi.

Zakharova: Gereken Her Şeyi Yapacağız

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Pazartesi günü yayımlanan bir bildiride şu ifadeleri kullandı:

“IAEA ve liderliği ile yakın iş birliği içinde, uzmanların istasyonda olması ve Ukrayna tarafının yıkıcı eylemlerinin doğru bir değerlendirmesini yapması için gereken her şeyi yapacağız.”

Nükleer santral, Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra Mart ayında Rusya tarafından ele geçirilmişti. Moskova ve Kiev, her ikisinin de nükleer bir kaza riski taşıdığını söyledikleri bombardıman için birbirlerini suçlarken, son günlerde santral ateş altında kaldı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’dan Suçlama: Rusya, Tesisi Siper Olarak Kullanıyor

Rusya, Ukrayna’nın santrale defalarca ateş ettiğini söylerken Kiev, Rus birliklerinin daha sonra herhangi bir elektrik kesintisi nedeniyle Ukrayna’yı suçlamak için kendilerini vurduklarını söylüyor.

Ukraynalı yetkililer ayrıca, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın elindeki kasaba ve şehirleri bombalarken tesisi siper olarak kullandığını söylüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen hafta fabrikanın yakınında tüm çatışmaların durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Rusya’nın IAEA daimi temsilcisinin, ajansın tesise yapacağı bir ziyaretin yakın gelecekte çözüleceğini, ancak engellerin devam ettiğini söylediği kaydedildi. RIA’nın aktardığına göre, Mikhail Ulyanov “Bizim için en önemli şey, uluslararası misyonun mutlak güvenliğini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında AB ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 42 ülke Rusya’ya bugün bir çağrıda bulundu. Ülkelerin ortak çağrısında, Rusya’nın ele geçirdiği Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’nın UAEA temel ilkeleri için büyük tehlike oluşturduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.