Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, NATO Nükleer Güçlerini Sınıra Yaklaştırırsa Yanıt Verecek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, NATO'nun nükleer altyapısını sınıra yaklaştırması halinde, buna yanıtsız kalmayacaklarını söyledi. Detaylar haberde...
Rusya, NATO Nükleer Güçlerini Sınıra Yaklaştırırsa Yanıt Verecek
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın gölgesinde, NATO’nun da aralarında olduğu taraflardan yeni hamleler geliyor. NATO’nun savaşın başından bu yana Ukrayna’ya destek verdiği biliniyor. Diğer yandan taraflar arasında nükleer güç kullanımına dair söylemler kendisini gösteriyor.

NATO’nun Rusya’nın sınırına nükleer altyapısını yaklaştıracağına dair bazı iddialar kamuoyunda yer alırken, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko’dan dikkat çeken açıklamalar geldi. Grushko, NATO’nun nükleer kuvvetlerini altyapısını Rusya sınırına yerleştirmesi durumunda Moskova’nın buna yanıtsız kalmayacağını söyledi.

Grushko, Moskova’nın Finlandiya ve İsveç’e karşı düşmanca bir niyeti olmadığını ve bu iki ülkenin NATO ittifakına katılması için gerçek nedenler görmediğini de sözlerine ekledi.

Kremlin’in NATO’nun olası genişlemesine tepkisinin ittifakın askeri varlıklarını Rusya’ya ne kadar yaklaştırdığına ve hangi altyapıyı konuşlandırdığına bağlı olduğunu belirten Grushko, gerekli önlemleri almaktan çekinmeyeceklerini ifade etti.

Finlandiya’nın Perşembe günü açıklanan NATO üyeliğine başvurma planı ve İsveç’in bunu izleyeceği beklentisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in engellemeyi amaçladığı Batı askeri ittifakının genişlemesini beraberinde getirecek.

NATO tarafından dün yapılan açıklamaya göre, her iki ülkenin düzenlenecek olan tatbikata katılacağı bildirildi. Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden da, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesini destekleyeceğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu