Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO Sürecine Destek Verecek

ABD Başkanı Biden, İsveç ile Finlandiya devlet başkanlarıyla görüşerek, NATO meselesi hakkında değerlendirme yaptı.
Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO Sürecine Destek Verecek
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, bugünün en çok konuşulan konularından biri olan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurusu hakkında yazılı açıklama yaptı.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüşme yaptığını söyleyen Biden, NATO üyelik sürecinde destek vereceğini açıkladı. İsveç ve Finlandiya ile savunma ve güvenlik konularında iş birliğinin ele alındığı görüşmede, Transatlantik güvenliğini güçlendirmeye yönelik çabaların ele alındığı aktarıldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Biden’ın NATO’nun Açık Kapı politikasına ve Finlandiya ile İsveç’in kendi geleceklerine, dış politika ve güvenlik düzenlemelerine karar verme haklarına verdiği desteğin altını çizdiği söylendi.

Üç ülke liderinin, ortak değerler, karşılıklı çıkarlar ve küresel meseleler gibi bir dizi konuyu tartıştığı aktarıldı. ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sonrasında ilk yaptırım kararı alan ülkeler arasında yer alıyor.

Yapılan görüşmede Ukrayna halkını desteklemek için koordinasyonun sürdürülmesi konusundaki ortak taahhütlerin yenilendiği bildirildi.

Rusya Finlandiya’ya Elektrik Sevkiyatını Durduruyor

Rusya’nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin Rusya’dan elektrik ithal ederek Finlandiya’ya temin ettiği aktarıldı.

Ancak elektrik teslimatları için 6 Mayıs’tan bu yana ödeme alınmadığı belirtilirken, “Bu nedenle, 14 Mayıs’tan itibaren Rusya’dan elektrik ithalatını durdurmak zorundayız. Durumun yakında düzelmesini ve Rusya ile elektrik ticaretinin tekrar başlamasını umuyoruz.” açıklaması yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu