Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası’ndan Büyük Faiz Hamlesi!

Rusya Merkez Bankası faiz oranlarında olağanüstü indirime girerek zorlu koşullara karşı önlem aldı. İşte detaylar;
Rusya Merkez Bankası’ndan Büyük Faiz Hamlesi!
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası, dış koşullardaki zorluk ve ekonomik aktivitenin kısıtlanmasına karşı adım attı. Merkez Bankası faiz oranlarında 300 baz puanlık indirime giderek yıllık oranları yüzde 17’ye indirdi.

Olağanüstü bir faiz indirimi gerçekleştiren Rusya Merkez Bankası,finansal istikrar risklerinin devam ettiğini ancak alınan sermaye kontrol önlemleriyle risk artışının durduğunu belirtti. Yıllık enflasyonun baz etkisiyle artmaya devam edeceğini ifade eden Merkez Bankası, rublenin döviz kuru dinamikleri dahil mevcut fiyat artışında gözle görülür yavaşlama yaşandığını söyledi.

Merkez Bankası aldığı karar notunda, “Bugünkü karar, hızlanan tüketici fiyatları artışı, ekonomik aktivitedeki düşüş ve finansal istikrar riskleri dengesinde bir değişikliği yansıtıyor. Rusya Merkez Bankası daha sonraki kilit oran kararlarında, dış ve iç koşullar ile finansal piyasaların tepkisinden kaynaklanan risklerin yanı sıra tahmin ufku boyunca hedef ve ekonomik gelişmelere ilişkin fiili ve beklenen enflasyon dinamiklerini dikkate alacak ve önümüzdeki toplantılarında daha fazla kilit faiz indirimi ihtimalini açık tutuyor,” ifadelerini kullandı.

Faiz indiriminin 11 Nisan 2022’den itibaren geçerli olacağı söylenirken, diğer toplantılar için de indirim mesajı verildi. 29 Nisan’da yapılacak olan toplantıda da faiz indirim kararının gelmesi muhtemel görülüyor.

Rusya Merkez Bankası, Ukrayna saldırısının ardından politika faizini yüzde 9,50’den yüzde 20’ye çıkarmıştı. Bu şekilde ülkede politika faizi 20 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.