Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Kripto Vergisi için Büyük Potansiyel Taşıyor

Rusya’da tutulan yüksek kripto varlıklar, vergilendirme sonrası toplanacak paraya dair fikir veriyor. Ayrıntılar haberde…
Rusya Kripto Vergisi için Büyük Potansiyel Taşıyor
HABER GİRİŞ

Rusya bir süredir kripto para ticaretine yönelik düzenleme hazırlıkları ile adından söz ettiriyor. Bu düzenlemeler arasında kripto para alım satımlarının vergilendirilmesi yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma ülkede tutulan kripto varlıkların değerinin 200 milyar doları geçtiğini ortaya koymuştu. Bu da getirilecek bir vergilendirme sonrası, toplanacak paranın büyüklüğü hakkında fikir veriyor.

Rusya merkezli yerel medya organı The Bell, hükümetin kripto para vergilendirmesinden elde edeceği yıllık geliri tahmin etti. Hükümetin ticarete getireceği bir vergi üzerinden yılda 13 milyar dolara kadar gelir sağlayabileceği belirtildi.

Tahminler Sektörün Tüm Oyuncularını İçeriyor

Tahminler Sektörün Tüm Oyuncularını İçeriyor

Vergi muhatapları arasında borsalar, aracı kurumlar ve yatırımcılar yer alıyor. Devletin %6 taban vergi uygulaması ile kripto platformlarından yılda 2,4 milyar dolar gelir elde edebilir. Yatırımcılardan elde edilecek gelirin ise 8 milyar dolar olacağı görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Vergilendirmenin madencilik endüstrisini kapsaması halinde, buradan hükümetin kasasına yılda 12 milyar dolar girebilir. Ruslar tüm dünyadaki kripto varlıkların %1’ine sahip durumda.

Ülkedeki madencilik operasyonları düzensiz bir yapıya sahip. Bu alana yönelik yapılacak detaylı araştırmalar sonrasında, toplanacak verginin boyutu çok daha yüksek seviyelere çıkabilir.

Ülke son dönemde madencilerin artan göçü nedeniyle enerji sıkıntısı yaşıyor. Devlet başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz haftalarda kripto para madenciliğinin Rusya için avantajları olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın