Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Kosova’daki Gerilimden ABD ve AB’yi Sorumlu Tutuyor

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Balkanlarda artan gerilime ilişkin açıklamada bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Rusya, Kosova’daki Gerilimden ABD ve AB’yi Sorumlu Tutuyor
Yorum

Rusya, ABD ve Avrupa Birliği’ni Balkanlar’da tırmanan Kosova odaklı gerilimden sorumlu tuttu. Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, Kosova polisi ile etnik Arnavut belediye başkanlarına karşı çıkan protestocular arasındaki şiddetli çatışmaların endişeyle izlendiği belirtildi.

ABD ve müttefikleri Cuma günü Kosova’yı tepki göstererek, etnik Sırp bölgelerine belediye başkanlarını görevlendirmek için güç kullanımının komşu Sırbistan ile sorunlu ilişkileri düzeltme çabalarını baltaladığını ileri sürdü. NATO ise Kosova’yı gerilimi düşürmeye çağırdı.

Çatışmalar, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç’in orduyu tam savaş alarmına geçirmesine ve birliklere sınıra yaklaşma emri vermesine yol açtı.

Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova yaptığı açıklamada, “Priştine’nin durumu sıcak bir aşamaya yaklaştıran ve tüm Balkanlar bölgesinin güvenliğini doğrudan tehdit eden provokatif adımlarını kararlılıkla kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zaharova, sorumluluğun tamamen ABD ve Avrupa Birliği’ne ait olduğunu belirterek, Batılı arabulucuların Kosova’ya yönelik tepkisinde çok geç kaldığını sözlerine ekledi.

Sırbistan ve geleneksel müttefiki Rusya, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve Moskova, ülkenin Birleşmiş Milletler üyesi olma hedefinin karşısında duruyor. Sırbistan, Kosova’yı hâlâ kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu