Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kaza Sonrası Bu Sefer de Alman SUV Audi Q7 İkiye Bölündü!

Rusya'da meydana gelen bir kazada Audi Q7 hiç hayali dahi kurulamayacak şekilde hasar aldı. İşte detaylar...
Kaza Sonrası Bu Sefer de Alman SUV Audi Q7 İkiye Bölündü!
HABER GİRİŞ

Araçlar mı artık güçsüz yoksa kazaların şiddeti mi daha fazla? Psikolojik olarak bir otomobil, SUV veya kamyonet fark etmeden kaza sonrasında ikiye bölündüğü zaman “ne kadar özensiz ve kötü işçiliği varmış” sözlerini eklemeden duramayız. Bir araç ortadan ikiye bölünüyorsa ortamda kesinlikle hız vardır. Hız varsa da kaza mahalinde gözler spor bir araba arar. Rusya’da meydana gelen bu kazada bu sefer SUV dünyasının sportif temsilcisi Audi Q7 kendini gösteriyor.

Kamyon vs. ağır ticari araçlar dışındakiler nasıl ve hangi şiddette ayrı iki parça haline gelebiliyor! Güvendiğimiz Euro Ncap gibi kuruluş kaza senaryoları bizim karayollarında gittiğimiz sürat rakamlarının çok altında. Onlar ön, yan, köşe, arka, yolcu koruma gibi testlerini 65, en fazla 80 gibi hızlarda gerçekleştiriyor. O yüzden sonraki hızlar için garanti vermiyorlar. O zaman Rus kişinin yaptığı kazanın detayları nelermiş öğrenelim.

Dediğimiz gibi Q7’nin ibresi o yolda gitmemesi gerektiği kadarmış.

Audi Q7 Kaza İkiye Bölündüİddiaya ve kaza şekline göre; Rus sürücü normalin üzerinde hızda ilerlerken, kontrolünü kaybederek, elektrik direğine çarpıyor. Sanırız direk baya kalınmış. Görüntü vahşet gibi gelse de ve kesinlikle ölümle sonuçlandığını düşündürse de sürücü yayan bir şekilde kaza yerinden kaçıp gitmiş.

Audi’nin kaza sonrası görüntülerinden sonra “göründüğü kadar kaliteli değilmiş” dememiz uygun olmayabilir.

Yeni Audi Q7 Kaza İkiye Bölündü Öyleyse de Alman markanın zaten başı büyük belada. Ağır trafik kazalarında araç karşı dirençle ne kadar çok karşılaşırsa o kadar hasarı büyük olur. Mesela duran bir otomobile 100 km/h ile çarpmanızla ilerleyen bir araca çarpmanız arasında farklar var. Muhtemelen Q7, hızın verdiği kuvvetle birlikte direk, aracın kaporta aksamına saplandı ve farklı bir yöne gidemediğinden de aracın ikiye bölünmesine neden olmuş olabilir. Kısaca araç, oluşan kuvveti bir yere atarak dağıtamadı.

Sürücü haricinde başka biri olsaydı senaryo değişirdi.

Yeni Audi Q7 Kaza İkiye Bölündü RusyaResimlere bakarsak sürücü kısmı hava yastıklarıyla korunmuş ve arka koltuk gibi dışarıya atılmamış. Q7’nin şasiden orta ortaya kırılması ve tavanın koparak arka yolcu bölümüne zarar verdiği açıkça görülüyor. Zaten araç dışarısında duran koltuğun şekline bakarsak ve oturan kişinin emniyet kemerinin takılı olduğunu düşünürsek, sanırız o kişide de bir kopma durumu olabilirdi.

GCM Yatırım Banner

Belirtildiği gibi sürücü olay yerinden koşarak uzaklaşmış. Belki şokta belki de farklı bir meseleden dolayı. Şunu anladık ki gözümüzde kocaman güvenli gelen bir SUV araç da belirli bir yere kadar direnç gösterebiliyor. O yüzden kabindeki 12 hava yastığı, aracın sağlam şasisi vb. güvenlik önlem ve unsurları sizi bir yere kadar koruyacaktır. Üzerindeki parçaları kaza sonrası farklı yerlere dağıtan Q7 içerisinden bir cesetin çıkmaması gerçek bir şans! Siz Rusya’daki kazayı nasıl yorumlarsınız?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.