Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Japonya ile Kuril Barış Görüşmelerini Sonlandırdı

Rusya, Japonya’nın uyguladığı yaptırımlara karşı bir karar aldı. Buna göre yılardır devam eden barış müzakerelerine devam etmeyeceğini duyurdu.
Rusya, Japonya ile Kuril Barış Görüşmelerini Sonlandırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’yı yaptırım kıskacına alan ülkeler arasında Japonya da yer alıyor. Şu ana kadar Rus ekonomisini hedef alan yaptırımlar açıklayan Japonya için yeni bir karar geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yaptırımlar nedeniyle Japonya ile yürütülen barış müzakerelerini sonlandırma kararı alındığı bildirildi.

Japonya’nın Rusya’ya karşı tek taraflı düşmanca tavır alındığı söylendi. Bakanlık açıklamasında, “Rus tarafı, mevcut koşullarda açıkça düşmanca tavırlar alan ve bizim çıkarlarımıza zarar vermeye çalışan bir devletle ikili ilişkilere ilişkin temel bir belgenin imzalanmasının tartışılmasının imkansızlığı nedeniyle, Japonya ile bir barış anlaşması müzakerelerini sürdürme niyetinde değildir.” bilgisi paylaşıldı.

İlaveten Rusya’nın Güney Kuril Adaları ile Japonya arasındaki vizesiz değişim anlaşmaları ve güneydeki eski Japon sakinlerinin ziyaretlerinin azami ölçüde kolaylaştırılmasına imkan sunan anlaşmanın da sona erdiği belirtildi. Bu doğrultuda Japon vatandaşların vizesiz seyahat uygulaması durdurulmuş oldu. Ayrıca Güney Kuril Adaları’ndaki ortak ekonomik faaliyetler kurma konusundaki diyaloğa da son verildiği bildirildi.

Japonya’nın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü sektörel diyalogda iş birliği ortağı statüsüne de son verildiği açıklanırken, Rus-Japon ilişkilerinin zarar görmesinde bütün sorumluluğun Tokyo’ya ait olduğunun altı çizildi.

Rusya ile Japonya Arasındaki Kuril Meselesi Nedir?

Kuril Adaları sorunu Rusya ile Japonya arasında yıllar önce ortaya çıkan bir mesele. Kaynaklara göre Japonya 1855 yılında Kuril adalarını ele geçirdi. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın yenilgisinden sonra Sovyetler Birliği’ne geçti.

GCM Yatırım Banner

Daha sonra adalar meselesi için barış müzakereleri yapılmaya başlanmış ancak taraflar bir türlü anlaşma sağlayamamıştı. Ukrayna krizi nedeniyle Japonya’dan yaptırım gören Rusya, söz konusu müzakerelere devam etmek istemediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.