Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, İngiltere’yi Kuzey Akım’ı Havaya Uçurmakla Suçladı

Rusya Savunma Bakanlığı, İngiliz donanma personelinin boru hatlarını havaya uçurduğunu söyledi. Londra ise iddiaları reddediyor. Detaylar haberde...
Rusya, İngiltere’yi Kuzey Akım’ı Havaya Uçurmakla Suçladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Savunma Bakanlığı, İngiliz donanma personelinin geçen ay Kuzey Akım gaz boru hatlarını havaya uçurduğunu söyledi. Açıklamada bu duruma dair somut bir kanıt yer almadı. Bakanlık ayrıca Kırım’daki Rus Karadeniz filosunun gemilerine Ukrayna drone saldırılarını aynı birimdeki “İngiliz uzmanların” yönettiğini açıkladı.

Açıklamada, “İngiliz Donanması’nın bu biriminin temsilcileri, bu yıl 26 Eylül’de Baltık Denizi’nde bir terörist saldırının planlanması, sağlanması ve uygulanmasında yer aldı. Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 gaz boru hatlarını havaya uçurdu.” ifadelerine yer verildi.

İngiltere ise bu iddiaları yalanladı. İngiltere Savunma Bakanlığı, “Ukrayna’nın yasadışı işgalini feci şekilde ele almalarından kaçınmak için, Rusya Savunma Bakanlığı destansı bir ölçekte yanlış iddialarda bulunmaya başvuruyor” açıklamasında bulundu.

Uydurulmuş hikayenin Batı’dan çok Rus hükümeti içindeki tartışmalar hakkında daha fazla şey söylediğine yer verildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, kara ve Baltık Denizi’nde Rusya Federasyonu’na karşı işlenen bir dizi terör saldırısına dikkat çekerek, Moskova’nın BM Güvenlik Konseyi’nden tepki göstermesini isteyeceğini söyledi.

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Batılı ülkeler yaptırımlara maruz kalan Rusya, Baltık Denizi yatağında Rus yapımı Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarını parçalayan patlamalardan daha önce de Batı’yı sorumlu tutmuştu.

Daha önceki açıklamalarda, Rusya’nın Avrupa’ya gaz tedarikinin en büyük yolları olan boru hatlarındaki hasardan kimin sorumlu olduğunu düşündüğüne dair ayrıntılı bilgi yer almamıştı.

26 Eylül’de her iki boru hattında da basınçta keskin bir düşüş kaydedilmişti. Uzmanlar hatta patlamalar tespit ederek Rusya’nın en önemli enerji koridorlarından birine sabotaj olabileceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu