Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ile WhatsApp Arasında Yeni Kriz: Ceza Yağdı!

Rusya, WhatsApp ve diğer birçok yabancı firmaya veri depolama ihlalleri nedeniyle para cezası yağdırdı. Detaylar haberde;
Rusya ile WhatsApp Arasında Yeni Kriz: Ceza Yağdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Moskova’daki Tagansky Sulh Hukuk Mahkemesi, Meta Platforms Inc bünyesindeki WhatsApp, Snap Inc hizmeti Snapchat ve diğer bazı yabancı firmaları, Rus kullanıcıların verilerini yurt içinde saklamayı reddettikleri iddiasıyla para cezasına çarptırdı.

Rus mahkemesi, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 4 milyon rublelik bir ceza verdikten sonra WhatsApp’ı tekrarlayan suçtan dolayı 18 milyon ruble (301.255 dolar) para cezasına çarptırdı.

Rusya’da yaşayan kullanıcıların verilerini yerelleştirme yasalarını ihlal eden WhatsApp’ın Kişisel Verileri Koruma İlkesi 9. maddesi uyarınca suçlu bulunduğu belirtildi.

WhatsApp’ın cezası, geçen ay tekrarlanan ihlal nedeniyle Alphabet Inc’in Google’ına verilen 15 milyon rublelik cezayı aşmış oldu.

Bu arada şirketin temsilcilerinin mahkemeye çıkmadığı da ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Tinder, Snapchat ve Spotify da Ceza Aldı

Mahkeme ayrıca Tinder’ın sahibi Match Group’a 2 milyon ruble, Expedia Group Inc’e ait Snap ve Hotels.com’a 1 milyon ruble, müzik dinleme hizmeti Spotify’a 500.000 ruble para cezası verdi.

Spotify, Rusya ofisini güvenlik gerekçesiyle Mart ayında kapatmış ve kısa süre sonra ülkedeki hizmetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Yasalara Göre Verilerin Rusya’da Depolanması Gerekiyor

Ülkede yürürlükte olan yasalara göre Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi küresel yabancı internet şirketlerinin kullanıcılara ait bilgileri ülke içinde yani Rusya’da depolaması gerekiyor.

Moskova, Rusya’nın ordu kuvvetlerini 24 Şubat’ta Ukrayna’ya göndermesinden bu yana tırmanan anlaşmazlıklarda içerik, sansür, veri ve yerel temsil konularında teknoloji devleri ile sıklıkla çatışma yaşıyor.

Rusya Kitle İletişimi Denetleme Kurumu, Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgileri ülke sınırları dışındaki sunucularda tutması nedeniyle LinkedIn sitesine erişimi 2016 yılında yasaklamıştı.

Zoom, Apple, Twitch, Pinterest, Airbnb ve pek çok yabancı şirket de Rus kullanıcıların verilerini yerelleştirmeyi reddettikleri için farklı miktarlarda para cezalarına çarptırılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın