Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ile Türkiye Arasında Dev Doğal Gaz Merkezi Projesi

Buravov, Rusya ile Türkiye'nin büyük bir doğal gaz merkezi projesini Türkiye'de kurmak için görüşmelere devam ettiğini belirtti. Detaylar haberde;
Rusya ile Türkiye Arasında Dev Doğal Gaz Merkezi Projesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, Rusya ve Türkiye’nin, büyük bir doğal gaz merkezini Türkiye’de kurmak üzere görüşmelere devam ettiğini duyurdu. Mevcut projelerin karşılıklı yarara dair önemli örnekler olduğunu ifade etti.

Özelikle enerji alanında yapılan iş birlikleri ve anlaşmaların iki ülke arasındaki ilişkilerde amiral gemisi konumunda olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu dev doğalgaz merkezi projesinin yanı sıra ulusal, bölgesel ve Pan-Avrupa enerji güvenliğinin sağlanmasının önemli unsurlar arasında yer aldığını dile getirdi.

“Sırada Büyük Bir Doğal Gaz Merkezi Projesi Var”

Türk Akımı, Akkuyu Nükleer santrali gibi mevcut uygulamaların kazan- kazan kapsamında karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin önemli örnekleri olduklarını söylerken Rusya’nın güvenilir bir enerji üreticisi, Türkiye’nin ise güvenilir bir enerji tüketicisi olduğunu ifade etti.

Açıklamasının devamında, belirtilen projelerin Türkiye’ye büyük bir enerji merkezi olarak rolünü güçlendirme fırsatı verdiğini ve sırada Türkiye’de büyük bir doğal gaz merkezinin kurulmasının olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Ticaret Hacmi İstikrarlı Bir Biçimde Büyüyor”

Ülkeler arasındaki ticaret akışının dinamiklerine de değinen Buravov, Kovid-19 pandemisinin yaygın olduğu 2020 yılı haricinde 2017 yılından itibaren ticaret hacminin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ifade etti. 2017’de 22,3 milyar dolar seviyesinde olan hacmin geçen yıl itibarıyla 65 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.

Rusya İstanbul Konsolosu AA Röportajı
Kaynak: X / @rusya_istanbul

2023 yılının ilk yarısında karşılıklı ticaretin 28,3 milyar dolar olduğunu, büyüme ve sürdürülebilirlik adına hala büyük potansiyelin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Turizm konusuna da değinen Başkonsolos, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine bakıldığında 2023’ün Ocak-Temmuz döneminde Rusya’dan 3,5 milyon turistin Türkiye’ye geldiğinin bilgisini verdi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1 milyon 300 binlik artış olmasının altını çizdi.

Buravov, sözlerinin sonunda Rus ve Türk devlet kurumlarının yeni ortak projeler ile faaliyetlerin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi adına çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın