Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ile İran Arasında Kritik Görüşme!

Putin, gelecek hafta yaklaşık 80 Rus şirketinden oluşan büyük bir iş heyetinin İran'a seyahat edeceğini duyurdu. Habere dair detaylar aşağıda;
Rusya ile İran Arasında Kritik Görüşme!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İranlı mevkidaşı Seyyid İbrahim Reisi bugün Semerkant’taki Şanghay İş Birliği Örgütü Zirve’sinde oturum aralarında görüştü. Putin, ikilinin görüşmede İran’ın yakınındaki Şanghay İş Birliği Örgütü’ne katılmasından çok mutlu olduğunu söyledi.

İran’ı Şanghay İş Birliği Örgütü’nün tam üyesi yapmak için her şeyin yapıldığını bildiren Putin, ortakların başvuruyu desteklediğini bildirdi.

Yüksek teknoloji de dahil olmak üzere ikili iş birliğinin gelişmeye devam ettiğini, ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkarılacağı ve büyük Rusya-İran anlaşmasının imzalanacağı paylaşıldı.

2021 yılında karşılıklı ticaretin yüzde 81 ve 2022’nin ilk beş ayında ise yüzde 30 daha arttığı iletildi. Gelecek hafta yaklaşık 80 Rus şirketinden oluşan büyük iş heyetinin İran’a seyahat edeceği kaydedildi.

İlk ticari heyet üyelerinin Mayıs 2022’de İran’ı ziyaret ettiği ve birçok delegasyon üyesinin daha sonra izlenimlerinin Putin ile paylaşıldığı aktarıldı. Yüksek teknolojinin gelişmesinde İran işletmelerinin durumdan memnun olduğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Bölgeler arasındaki bağların gelişmeye devam ettiğine ve uluslararası alanda aktif olarak iş birliği yapıldığına değinildi. İki ülkenin birçok konuda yakın görüşlere sahip olduğu eklendi.

Putin ikili görüşmede İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i işaret ederek, “Onun desteği sayesinde birçok proje ilerliyor. Kendisine en iyi dileklerimi iletmenizi rica ediyorum.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın