Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ile Çin Dışişleri Bakanlarından Dayanışma Mesajı

Wang Yi açıklamasında Rusya ile Çin arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik çabalarını sürdüreceğini savundu. Detaylar haberin içerisinde;
Rusya ile Çin Dışişleri Bakanlarından Dayanışma Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Wang Yi ile görüştü. Dünyadaki istikrarsız duruma dikkat çeken Yi, Çin’in Rusya ile ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduğunu söyleyerek taahhütte bulundu.

Çin Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirlediği stratejik yönergelere işaret eden Yi, yeni dönemde Çin ve Rusya’nın kapsamlı stratejik iş birliklerin ilerleyeceğini savundu. Yeni anlaşmalara hazır olduklarını da ekledi.

Çin’in en kıdemli diplomatı olan Wang yaptığı açıklamada ülkesinin tek taraflı eylem ve hegemonyaya şiddetle karşı çıktığını vurguladı. Ayrıca sürekli olarak ülke potansiyelinin değerlendirildiğini de belirtti.

Tüm bunlara ek olarak Yi, Çin’in modernleşmesi için sadece Rusya ile değil dünyadaki tüm ülkelerle iş birliğinin geliştirilmesi için yeni çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Rusya-Çin İlişkileri İstikrarlı ve Dinamik Şekilde Gelişiyor

Rusya’nın başkenti Moskova’daki ikili görüşme öncesinde Lavrov, Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerin istikrarlı ve dinamik bir şekilde geliştiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Rus bakan Rusya ile Çin ilişkilerinin küresel arenadaki yüksek türbülansa rağmen uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler’in (BM) merkezi rolüne saygı temelinde iki ülkenin çıkarlarını savunmak için hareket etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Merkezi Dışişleri Komisyonu ÇKP Ofisi Direktörlüğüne atanan Wang Yi’yi işaret eden Lavrov, yeni görevi için tebrik etti. Yi’nin yeni görevindeki çalışmalarla Rus-Çin stratejik etkileşim ve çok yönlü ortaklık ilişkilerini güçlendireceğine dair görüş sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.