Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Hizmet PMI Eylül’de Toparlandı

Rusya’da Ağustos’ta dramatik düşüş yaşayan hizmet PMI, Eylül’de kayıpları sildi. İç pazardaki talep, yaptırımların etkisini nötrledi.
Rusya Hizmet PMI Eylül’de Toparlandı
Son Güncelleme: 

Rusya hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklandı. Rusya’da hizmet sağlayıcıları, Ağustos’taki düşüşün ardından Eylül’de kayıpları sildi. Rus ekonomisinde maliyet baskılarının yeniden hafiflediği görüldü.

Mevsimsellikten arındırılmış S&P Global hizmet PMI, Eylül ayında 49,9’dan 51,1’e yükselerek toparlanma gösterdi. Şubat ayında 52,1 değerinde olan endeks, Ukrayna işgalinin ardından düşüşe geçmişti.

Eylül verisinde, imalatta ve hizmet sektörü üretiminde görülen artışlar, özel sektör ticari faaliyetinde art arda dördüncü ayın büyüme sinyalini verdi. Eylül ayı iş beklentilerinde iyileşme kaydedildi.

Birikmiş işler ise düştüğü için istihdamda değişiklik olmadı. Girdi fiyatlarındaki artış hafif seyirde hareket ettiği için maliyet baskıları da hafifledi.

Eylül Verisini İç Pazar Toparladı

S&P raporunda, Rus hizmet sektöründeki ticari faaliyetlerin geri döndüğü bildirildi. Rusya’da Batı yaptırımlarının etkisinin azaldığı yorumu yapıldı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Ağustos ayındaki 49,9’luk verinin ardından 50,0 olan nötr işaretinin üzerine çıkan PMI verisinin müşteri talebindeki artıştan kaynaklandığı açıklandı.

Söz konusu müşterilerin ise iç pazarda yer aldığı, yabancı müşteri talebinin keskin bir hızla azaldığı belirtildi. Dış pazardaki talep düşüşünde gerekçe, yaptırımların ticari faaliyetler üzerindeki etkisi olarak gösterildi.

Uluslararası ticaretteki eksilerin, faiz kararlarıyla dengelendiği eklendi. Faiz indirimine giderek yatırımcısına finansman yolu açan Rusya’nın maliyet baskılarını hafiflettiği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu