Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Gıda Krizi Ukrayna Operasyonundan Önce Başladı

Rusya’nın BM temsilcisi gıda güvenliği konusunda yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin suçlamalarını reddederek, krizin savaştan önce başladığını söyledi.
Rusya: Gıda Krizi Ukrayna Operasyonundan Önce Başladı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması dünya genelinde gıda krizi sorununu da beraberinde getirdi. Her iki ülke Avrupa’nın tahıl ambarı olarak nitelendirilirken, savaş nedeniyle aksayan tedarik sıkıntısı birçok ülkeyi alarma geçirdi.

Öte yandan Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, gıda krizinin Rusya’nın Ukrayna’daki özel operasyonundan çok önce başladığını söyledi.

“Küresel bir gıda krizi tehdidinin bu yıl ortaya çıkmadığını hatırlayalım” diyen Nebenzya, İncil oranlarında bir kıtlık ve mükemmel bir fırtına olasılığının, BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü tarafından 2020’de açıklandığını belirtti.

O dönemde 55 ülkede 155 milyon insanın gıda güvenliği konusunda tehdit altında kaldığını anımsattı.

Batı ve Ukrayna’nın küresel gıda krizi için Rusya’yı suçlamaya çalıştığını fakat bunun tamamen bir aldatmaca olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

BM Güvenlik Konseyi’nin gıda güvenliğiyle ilgili toplantısında konuşan isim, “Batı ülkelerinde siyasi kültürün evrimindeki en dikkat çekici eğilim, tüm sorunların suçunu Rusya’ya yükleme arzusu olmuştur.” şeklinde bir ifade kullandı.

Gıda güvenliği sorununun Rusya’ya yönelik en yaygın suçlamalardan biri haline geldiğini, sanki herkesi açlıktan ölüme terk etmek istiyorlarmış gibi düşünüldüğünü sözlerine ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bu ayın başında yaptığı açıklamada Rusya’nın Karadeniz limanlarını abluka altına alması nedeniyle on milyonlarca ton tahıl kaybedebileceğini ve gıda krizinin yolda olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın