Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Enerji Bakanı: Petrol Pazarlarını Kara Kuğular Çevreledi!

Rusya Enerji Bakanı Novak, petrol piyasalarının kara kuğular ile çevrili olduğu yönündeki açıklamalarıyla dikkat çekti.
Rusya Enerji Bakanı: Petrol Pazarlarını Kara Kuğular Çevreledi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Enerji Bakanı Alexander Novak, petrol piyasalarının öngörülemeyen olayları ifade eden kara kuğular ile çevrili olduğunu ve bunların piyasa durumunu ciddi şekilde etkileyebileceğini söyledi.

Moskova’daki Rusya Enerji Haftası etkinliğinde petrol piyasaları için görünümü değerlendirirken; “durum oldukça zor” diyen Novak, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Petrol fiyatı etrafında varil başına 50-60 dolar civarında az çok istikrarlı dalgalanmalara ve Aramco tesislerine yapılan saldırı nedeniyle dalgalanmalara rağmen bir çeşit istikrar gördüklerini aktardı.

Rusya Enerji Bakanı Kara Kuğu Açıklaması Ancak Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak yine de piyasada istikrar görmediklerini belirtti. Suudi Arabistanlı mevkidaşı Prens Abdülaziz bin Selman’ı da içeren bir panelde Novak, şöyle konuştu: “Aslında etrafımızda kara kuğuların uçtuğunu görüyoruz, onları her zaman tahmin edemeyiz ve piyasa durumunu ciddi şekilde etkileyebilirler.” Siyah bir kuğu olayı çoğu zaman zararlı sonuçlara yol açabilecek öngörülemeyen bir olay olarak tanımlanır.

Novak yaz aylarında beklendiği gibi gerçekleşmeyen talep artışı örneğini göstererek kış için talep görünümünün tahmin edilmesini zorlaştırdığını aktardı.

Rusya Enerji Bakanı Kış Talebi Tahmin Zor “Demek istediğim, normalde yaz aylarında petrol talebinin günde 2 milyon varil arttığını görürüz ve bu zaman diliminde fiyat artışındaki baskıyı hissetmeliyiz ve talebi karşılamak için üretimin arttığını görmeliyiz. Bu yıl ilk defa bunu görmedik. Aynı zamanda, talebin yaz dönemine göre düştüğü kış dönemi riskini görüyoruz, dolayısıyla pazarın kış mevsiminde nasıl davranacağını tahmin etmek zor. Yani piyasayı etkileyen birçok belirsizlik var.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Bu arada 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın petrol devinin petrol tesislerine yapılan saldırıların etkileri devam ediyor. Fiyatlar ilk başta yükselişe geçse de yetkililerin açıklamalarıyla piyasalar biraz duruldu ancak tam bir istikrar sağlanamadı. Suudi Veliaht Prens de kısa süre İran durdurulmazsa petrolün hayal edilemeyecek rakamlara yükseleceği açıklamalarıyla dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.