Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya-Çin Ticaret Hacmi Yıl Sonunda 220 Milyar Dolara Ulaşabilir

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Reshetnikov, Rusya-Çin ticaret hacminin hızla arttığını ve bu yıl 215-220 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi. Detaylar;
Rusya-Çin Ticaret Hacmi Yıl Sonunda 220 Milyar Dolara Ulaşabilir
HABER GİRİŞ

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maxim Reshetnikov, yaptığı açıklamada Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacminin hızla artış gösterdiğini söyledi. Hacmin 2023 yılı sonunda 215-220 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini ifade etti.

Bakan, temaslarda bulunmak üzere ziyaret ettiği Çin’de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, “Bu yıl hiç şüphesiz 200 milyar dolar sınırını aşacağız. Bazı tahminler 215 ila 220 milyar dolar arasında değişiyor. Bunu yıl sonuna doğru göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Çin’in, iki ülke liderleri tarafından 2024 yılı için belirlenen ticaret hacmine ulaşma görevini ise planlanan tarihten önce tamamlayacağına inandığını belirtti.

Zorlu pandemi yıllarında bile Çin ile ticaretin büyüdüğüne ve ticaretin şimdi ise tamamen yeniden yapılandırıldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Ruble ve Yuanın Ticaretteki Payı Artıyor

Reshetnikov, ülkenin dış ticaretinde ruble ve yuanın payına dair de değerlendirmede bulundu.

“Ülkemizin genel ticaret göstergelerine baktığımızda, ticaretimizin yüzde 68’inin ruble ve yuan cinsinden olduğunu görüyoruz. Çin ile ticaretimizin ise yüzde 95’i ruble ve yuan cinsinden gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Rus-Çin ticaretinin genel olarak dengeli seyrettiğini ve hacmin gelişmesi için gerekli koşulların çoktan sağlandığını, lojistiğin de etkin bir şekilde işlediğini sözlerine ekledi.

Ticaret Hacmi Rakamları

Çin Genel Gümrük İdaresi’nin verilerine göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi Ocak-Eylül döneminde yüzde 29,5 oranında artarak 176,41 milyar dolara ulaştı.

Çin’in ihracatı yüzde 56,9 artışla 81,43 milyar dolara yükselirken, Rusya Federasyonu’nun ithalatı yüzde 12,7 artışla 94,98 milyar dolara ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.