Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Biyolojik Askeri Faaliyetleri Önleyici Tedbirler İstiyor

Rus yetkili makamları, Biyolojik ve Toksin Silahlarının Yasaklanması Sözleşmesi'nin daha etkili olması için yeni tedbirlerin devreye sokulmasını önerdi.
Rusya Biyolojik Askeri Faaliyetleri Önleyici Tedbirler İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yayılmayı Önleme ve Silahların Kontrolü Dairesi Müdürü V.I. Yermakov, Ukrayna savaşında biyolojik silah kullanımına dair açıklama yaptı.

Biyolojik ve Toksin Silahlarının Yasaklanması Sözleşmesi’nin (BTWC) V ve VI. Maddelerinde öngörülen mekanizmaları etkinleştirmek için belgeler hazırladıklarını, yakın gelecekte malzemelerin hazırlanmasını tamamlamayı ve BTWC sahasında ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde sözleşmenin bahsi geçen maddelerinde öngörülen faaliyetleri başlatmayı amaçladıklarını söyledi.

Oluşturulan belgenin içeriğinin özel bir askeri operasyon sırasında elde edilen gerçeklere ve kanıtlara dayandığını ifade etti.

Açıklamasında, “Ukrayna’da alınan bilgiler, BTWC’nin Batı ülkelerinin Sovyet sonrası alanda askeri-biyolojik faaliyetlerine ilişkin uygulanması bağlamında Rusya tarafından defalarca ileri sürülen iddiaların geçerliliğini doğrulamaktadır.” diyen isim ABD ve müttefiklerinden, ortaya çıkan tüm sorunları çözmek, BTWC’nin düzgün bir şekilde uygulanması için önceki boş mazeretler yerine Ukrayna topraklarındaki bu tür faaliyetler hakkında kapsamlı açıklamalar, bilgi ve belgeler sağlamasını isteyeceklerini sözlerine ekledi.

Böyle bir durumun tekrarını önlemek ve BTWC hükümlerine aykırı olarak gerçekleştirilen biyolojik askeri faaliyetlerin önüne geçmek için sözleşme rejimini güçlendirecek kararlı tedbirlere ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

2001’den beri ABD tarafından bloke edilen, etkili bir doğrulama mekanizması ile çalışmaya devam edilmesi gerektiğini, BTWC rejiminin etkinliğini artırmayı amaçlayan bir dizi başka girişimin uygulanması için de kararlı pratik adımlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Röportajda, Moskova ve Washington’un, Stratejik Saldırı Silahlarının Daha Fazla Azaltılması ve Sınırlandırılmasına İlişkin Önlemler Anlaşması çerçevesinde karşılıklı teftişlere devam etme olasılığı hakkında yöneltilen soruya; “Antlaşma ile ilgili İkili Danışma Komisyonu aracılığıyla ele alınmaya devam ediyor. Faaliyetlerinin gizli olması nedeniyle taraflar görüşmelerin detaylarını açıklamamaktadır.” cevabını verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu