Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DSÖ Ukrayna’da Olası Kimyasal Saldırılara Karşı Hazırlanıyor

Dünya Sağlık Örgütü Ukrayna'da olası kimyasal saldırılara karşı hazırlandığını açıkladı. Açıklama, nükleer savaş riskini yeniden gündeme taşıdı. İşte detaylar;
DSÖ Ukrayna’da Olası Kimyasal Saldırılara Karşı Hazırlanıyor
Yorum

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO) Avrupa Başkanı Hans Kluge, bugün yaptığı açıklamada Ukrayna’da olası kimyasal silah saldırılarına hazırlandıklarını bildirdi. Bu, DSÖ’nün hem Batı’dan hem de Moskova’dan gelen uyarıları ciddiye aldığına işaret etti.

Hans Kluge, Ukrayna’nın Lviv kentinde yaptığı açıklamada, ‘‘Durumun belirsizliğine bakılırsa savaşın daha kötüye gitmeyeceğinin garantisi yok’’ dedi.

Kitlesel Ölümlerden Kimyasal Saldırılara Kadar Tüm Senaryoları Düşünüyoruz!

DSÖ’nün tüm senaryoları değerlendirdiğini belirterek Ukrayna halkının karşılaşabileceği farklı durumlar için acil durum planları yaptıklarını kaydetti.

Kluge, bunlar arasında kitle ölümleri ve kimyasal saldırıların olduğunu ekledi. Hazırlıklar hakkında daha fazla ayrıntı vermeyen Kluge, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik olası bir kimyasal saldırısı hakkında soruya; “Kısa cevap, DSÖ’nün yetki alanımız dahilindeki herhangi bir olasılığa hazırlandığıdır” ifadeleriyle yanıt verdi.

Bu arada bir hava saldırısı sireni nedeniyle ertelenen aynı brifingde, WHO olay direktörü Heather Papowitz, Ukrayna’nın farklı saldırılarla vurulabilecek kimyasal tehlikelere sahip bir sanayi ülkesi olduğunu söyledi.

Batılı yetkililer de birçok kez Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal ve biyolojik silah kullanabileceğine dair iddialarda bulundular. Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev’i, 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgalinde Moskova’yı kimyasal silah kullanmakla suçlamak için kendi halkına karşı kimyasal saldırı planlamakla suçladı.

ABD Başkanı Biden, Mart ayı sonlarında NATO Liderler Zirvesi sonrası yaptığı açıklamada Rusya’nın kimyasal silah kullanması durumunda NATO’nun gereken cevabı vereceğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu