Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Batı Yüzünden Milyonlarca Ton Tahılı İhraç Edemiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı tahıl ihracatı için beklemede olduklarını söyledi. Ukrayna’nın ihracat ambargosunda suçluları açıkladı. Detaylar haberde;
Rusya Batı Yüzünden Milyonlarca Ton Tahılı İhraç Edemiyor
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna topraklarından tahıl ihracatının engellenmediğini söyledi. Ukrayna’yı engellemenin aksine ihracat için her gün güvenli koridorlar sağlandığını vurguladı.

Batı’nın, ihracatlarına uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması durumunda on milyonlarca ton tahılı Rusya’dan ihraç etmeye hazır olduklarını ifade etti. Böylece daha önceki konuşmalarıyla örtüştü.

Zakharova, geçen hafta konuyla ilgili olarak ülkesinin tahıl, gübre ve enerji taşıyıcı ihracatı konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır olduğunu duyurmuştu.

Bugün de sorunların Rusya değil Batı ülkelerinden kaynaklandığına işaret ederek; “Batı, dünya kıtlığından endişe duyuyorsa, gıda kaynaklarını engellememeli.” dedi.

İhracat için çeşitli seçenekler önerilmiş olup, henüz bir sonuca bağlanmadığı söyleniyor. Tahminlere göre, Ukrayna’da 20 ila 25 milyon ton buğdayın ambargo altında olduğu söyleniyor.

Durumu Kızıştıranlar: Washington, Brüksel ve Londra! Suçlu: Kiev!

Rus diplomat; Washington, Brüksel ve Londra’nın sadece durumu kızıştırmak için gerçeklerden uzak açıklamalarda bulunduklarını dile getirdi. Sözlerine Kiev rejimini suçlayarak devam eden Zakharova, Ukrayna limanlarında mayınların temizlenmediğini belirtti. Görevin Kiev rejimine ait olduğunun altını çizdi.

Aynı zamanda Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Rusya’nın açlığı silah olarak kullandığı yönünde söylemine tepki gösterdi.

Alman bakanı tarihi bilgisizlik ile suçlayan Zakharova, burada eleştirisini şu ifadelerle anlattı:

“Baerbock, tarihsel olarak açlığı bir silah olarak kullanan ve insanları rehin alarak sivil nüfusu yok edenin kendi ülkesi olduğunu unutmak için her şeyi yapıyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu