Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Batı Yüzünden Milyonlarca Ton Tahılı İhraç Edemiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı tahıl ihracatı için beklemede olduklarını söyledi. Ukrayna’nın ihracat ambargosunda suçluları açıkladı. Detaylar haberde;
Rusya Batı Yüzünden Milyonlarca Ton Tahılı İhraç Edemiyor
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna topraklarından tahıl ihracatının engellenmediğini söyledi. Ukrayna’yı engellemenin aksine ihracat için her gün güvenli koridorlar sağlandığını vurguladı.

Batı’nın, ihracatlarına uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması durumunda on milyonlarca ton tahılı Rusya’dan ihraç etmeye hazır olduklarını ifade etti. Böylece daha önceki konuşmalarıyla örtüştü.

Zakharova, geçen hafta konuyla ilgili olarak ülkesinin tahıl, gübre ve enerji taşıyıcı ihracatı konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır olduğunu duyurmuştu.

Bugün de sorunların Rusya değil Batı ülkelerinden kaynaklandığına işaret ederek; “Batı, dünya kıtlığından endişe duyuyorsa, gıda kaynaklarını engellememeli.” dedi.

İhracat için çeşitli seçenekler önerilmiş olup, henüz bir sonuca bağlanmadığı söyleniyor. Tahminlere göre, Ukrayna’da 20 ila 25 milyon ton buğdayın ambargo altında olduğu söyleniyor.

GCM Yatırım Banner

Durumu Kızıştıranlar: Washington, Brüksel ve Londra! Suçlu: Kiev!

Rus diplomat; Washington, Brüksel ve Londra’nın sadece durumu kızıştırmak için gerçeklerden uzak açıklamalarda bulunduklarını dile getirdi. Sözlerine Kiev rejimini suçlayarak devam eden Zakharova, Ukrayna limanlarında mayınların temizlenmediğini belirtti. Görevin Kiev rejimine ait olduğunun altını çizdi.

Aynı zamanda Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Rusya’nın açlığı silah olarak kullandığı yönünde söylemine tepki gösterdi.

Alman bakanı tarihi bilgisizlik ile suçlayan Zakharova, burada eleştirisini şu ifadelerle anlattı:

“Baerbock, tarihsel olarak açlığı bir silah olarak kullanan ve insanları rehin alarak sivil nüfusu yok edenin kendi ülkesi olduğunu unutmak için her şeyi yapıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.