Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, ABD’nin BTWC’ye Uyumuna Dair Endişelerini Açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zakharova, Pazar günü yaptığı açıklamada ABD’nin biyolojik silahların yasaklanması sözleşmesine uyumu hakkında konuştu.
Rusya, ABD’nin BTWC’ye Uyumuna Dair Endişelerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dört aya yaklaşan Rusya-Ukrayna savaşında, sürekli gündemden düşmeyen konular arasında biyolojik silah kullanımı iddiaları başı çekiyor. Batılı ülkeler ve Ukrayna, Rusya’yı defalarca kimyasal saldırı ve biyolojik askeri faaliyet yaptığı gerekçesiyle suçlamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, ABD Savunma Bakanlığı’nın 9 Haziran’da yayımladığı, “Ukrayna, Rusya ve Diğer Eski Sovyetler Birliği Ülkeleriyle KİS (kitle imha silahları) Tehditini Azaltma Çabalarına İlişkin Bilgi Notu” hakkında konuştu.

Söz konusu notun, ABD’nin Sovyet sonrası alandaki askeri biyolojik faaliyetlerini haklı çıkarmak için Washington tarafından başlatılan bir bilgilendirme kampanyasının parçası olarak gördüklerini söyledi.

Ek olarak Biyolojik ve Zehirli Silahların Yasaklanması Sözleşmesi (BTWC) dahil olmak üzere uluslararası yükümlülükleriyle çeliştiğini ve şeffaf olmadığını dile getirdi.

ABD’nin, Sovyet sonrası alanda devam eden çalışmalar hakkında sessiz kalmayı tercih ettiğini söyleyen Zakharova, BTWC’nin güven artırıcı önlemleri hakkında da bilgi vermediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Pentagon’un faaliyetlerinin yalnızca sağlık sorunlarına odaklandığı iddialarının doğru olmadığını, ABD’nin biyomateryal topladığı ve epidemiyolojik durumu izlediğine dair yaptığı açıklamaların, Ukrayna’da ortaya çıkan gerçekler de dahil olmak üzere BTWC’ye uyum bağlamındaki korkularını güçlendirdiğini sözlerine ekledi.

ABD’yi BTWC’nin emanetçisi olarak sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye, sorumlu bir yaklaşım benimsemeye ve silahsızlanma mekanizması rejiminin güçlendirilmesine katkıda bulunmaya çağırdıklarını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yayılmayı Önleme ve Silahların Kontrolü Dairesi Müdürü V.I. Yermakov, yaklaşık iki hafta önce yaptığı açıklamada, Biyolojik ve Toksin Silahlarının Yasaklanması Sözleşmesi’nin daha etkili olması için ek tedbirlerin devreye sokulmasını istediklerini bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.