Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya 2022 Yılında 3,3 Trilyon Ruble Açık Verdi

Moskova’da konuşan Siluanov, Rusya’nın 2022 yılında verdiği bütçe açığını açıkladı. Ayrıca Rusya Başbakanı Mişustin de değerlendirmede bulundu.
Rusya 2022 Yılında 3,3 Trilyon Ruble Açık Verdi
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşıyla şekillenen 2022 yılı geride kalırken Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Moskova’da düzenlenen hükümet toplantısında açıklamalarda bulundu. Siluanov, bütçe gelirlerinin geçen yıl beklentileri aştığını duyurdu. Yüksek enerji fiyatlarına, petrol ve doğal gaz gelirlerine dikkat çekti.

Başta vergi olmak üzere petrol ve doğal gaz dışı gelirlerin dönemsel bazda gelen yoğun taleplerle yükseldiğini bildirdi ve 2022’de harcamalardaki artıştan dolayı açık verildiğini söyledi.

Siluanov, bütçe açığının 3,3 trilyon rubleye veya gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2,3’üne ulaştığını aktardı. Devletin bütçe dışı fonlara tazmin ettiği bütçenin hesaba katılmasıyla ve yeni fonların harcamalardan çıkarılmasıyla bütçe açığının GSYH’ye oranının planlandığı gibi yüzde 1,8’e indiğini vurguladı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin de toplantıda değerlendirmeler yaparak 2022’de bütçe gelirlerinin ortalama 28 milyon ruble düzeyinde olduğunu açıkladı.

2022’de büyük ölçekli konuların çözümü için 31 trilyon rubleden fazla bütçe harcaması yaptıklarını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Batılı ülkelerden sert yaptırımlara maruz kalan Moskova’da bütçenin gelecek 3 yıl boyunca açık vereceği tahmin ediliyor.

Rusya, kendisine uygulanan yaptırımlara karşı enerji kartını kullanarak karşılık veriyor. Dünya devlerinde yaşanan enflasyon ve resesyon endişelerinin kaynaklarından biri olan enerji krizi nedeniyle dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip ülkeleri kaygı içinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.