Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alüminyum Devi Rusal’ın Hisseleri ABD’nin Yaptırım Kaldırma Açıklamasıyla Fırladı

Dünyanın ikinci büyük alüminyum üreticisi olan Rusal’ın hisseleri, şirket üzerindeki yaptırımların kaldırılacağı yönündeki açıklamayla fırladı.
Alüminyum Devi Rusal’ın Hisseleri ABD’nin Yaptırım Kaldırma Açıklamasıyla Fırladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı’nın Nisan ayında Rus milyarder Deripaska, En+ ve Deripaska’nın sahip olduğu diğer şirketlerdeki hisselerine uyguladığı yaptırımlar, küresel alüminyum pazarlarında kargaşaya yol açmıştı.

Zira bu Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi sonrasında 2014’te getirilen yaptırımların ardından ABD’nin Rusya’ya uyguladığı en sert yaptırımlar olarak tarihe geçmişti. Avrupa hükümetleri ile lobi çalışmaları yaptıktan sonra ise yaptırımları erteleyerek Rusal ve En+’yi kara listeden çıkarmak için Deripaska ekibiyle görüşmelere başlamış ve Deripaska’nın Rusal’ın kontrolünü devretmesini istemişti.

Rusal’ın bağımsız yönetim kurulu üyesi Oleg Deripaska, 25 Mayıs itibarıyla şirketteki görevinden istifa etmişti.

ABD Alüminyum Devi Rusal'ın Yaptırımlarını Kaldıracak Alüminyum şirketini ABD yaptırımlarından korumak için görevinden ayrılan Rus milyarderin, yüzde 48 hisseye sahip olduğu Rusal’dan ayrıldığı resmen açıklanmış, haber piyasalarda büyük yankı uyandırmıştı. Bugün alınan bilgilere göre ise ABD Hazine Bakanlığı, Rusal ve En+ üzerindeki yaptırımları kaldıracağını açıkladı.

Bakanlık Deripaska’nın yaptırımlar altında kalmaya devam edeceğini fakat Deripaska’nın 3 şirketi; Rusal, En+ ve EuroSibEnergo üzerindeki yaptırımların kaldırılacağını bildirdi.

Deripaska’nın 3 Şirketi Üzerindeki Yaptırımlar KaldırılacakRusal, En+ ve EuroSibEnergo’nun Rus milyarder Deripaska’nın hisselerini azaltmak için yeniden yapılanma konusunda fikir birliğine vardığı söylendi. Söz konusu haberler Rusal’ın hisselerini bugün yüzde 26.8 oranında artırarak şirketin yaptırımların ilan edildiği Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini görmesini sağladı.

Hazine Bakanlığı Çarşamba günkü açıklamasında; “bu şirketler Deripaska’nın mülkiyetini ve kontrolünü önemli ölçüde azaltmak için taahhüt verdiler” diyerek yaptırımların bir ay içinde kaldırılacağını duyurdu. Bir alüminyum tesisindeki 600 işin korunması için Washington ile yoğun bir şekilde lobi yapan İrlanda hükümeti de bu eylem karşısında memnun olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

İrlanda Dışişleri Bakanlığı Rusal’ın alt kuruluşu Aughinish Alumina fabrikasının 30 günlük bir kongre değerlendirme sürecinden sonra yaptırım tehdidinden kurtulacağını dile getirdi. Tesisin Avrupa’nın alüminasının üçte birini ürettiği bilgisi de paylaşıldı. Londra Metal Borsası da ABD yaptırımlarının kaldırılması durumunda Rusal tarafından üretilen alüminyum üzerindeki askıya alma kararını kaldıracağını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.