Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Yetkili: Ukrayna’da Nükleer Silah Kullanmayacağız

Nükleer silah açıklaması yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Ukrayna ile müzakerelerin durma noktasına geldiğini söyledi.
Rus Yetkili: Ukrayna’da Nükleer Silah Kullanmayacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Batılı ülkeler Rusya’nın Ukrayna savaşında nükleer silah kullanma ihtimalini sıklıkla dile getirirken, Rusya bu olasılığı birkaç defa reddetmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Müdür yardımcısı Alexei Zaitsev de konuya ilişkin yeni bir açıklama ile geldi. Zaitsev, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanmayacağını söyledi.

Müzakereler hakkında da yorum yapan isim Yetkili, “Ukraynalı politikacıların Moskova ile müzakere konusundaki isteksizlikleri hakkındaki açıklamaları, yalnızca Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve nazileştirilmesi görevlerinin uygulanmasının önemini teyit ediyor” şeklinde yorum yaptı.

NATO ülkelerinin sözde düşmanlıkların durdurulmasını istediğini ancak bunun tam tersi hareket ettiklerini söyledi. Kiev’e milyarlarca dolar değerinde silah yardımı yapıldığını belirten Zaitsev, ABD’nin tek başında 3,8 milyar dolar değerinde askeri ürün gönderdiğini dile getirdi.

İngiltere, Fransa, Kanada, Polonya ve Baltık ülkelerinin sivil kayıplar yaratmak için silah tedarikinde aktif olarak yer aldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Kendini Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ilan eden yerleşim yerlerinin ayrım gözetmeksizin bombardımanı günlük olarak gerçekleştiriliyor, yerleşim bölgelerine askeri teçhizat yerleştiriliyor.” diyen Zaitsev, Ukrayna’nın sivillerin Rusya’ya tahliyesini engellemeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Rus Soruşturma Komitesi’nin Donbass’ın sivil nüfusuna ve Rus askeri personeline karşı işlenen suçlara ilişkin 776 dava açtığını söyledi.

Sivillerin tahliyesi için her gün insani koridor açıldığını, Azovstal çelik fabrikasında ise tahliyeler için 5-7 Mayıs tarihlerinde güzergahın açık olacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.