Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Rublesi Yaptırımlara Direniyor Dolar Paritesi Düştü

Rusya’ya uygulanan yaptırımlara rağmen dolar/ruble paritesinde düşüş görüldü. Rublenin yüksek enerji fiyatlarından dolayı güçlendiği belirtiliyor.
Rus Rublesi Yaptırımlara Direniyor Dolar Paritesi Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri Batı ülkeleri Rusya’nın finansmanına zarar vermek için oldukça sert yaptırımlar uyguluyor. Ancak Avrupa ülkeleri bu yaptırımlardan istediği sonucu almış gibi görünmüyor. Güncel gelişmelerle birlikte dolar/ruble paritesi yüzde 1,27 düşüşle 56,5 seviyesinde, euro/ruble paritesi ise 6,5 düşüşle ilk defa 53 seviyesinin altında seyretmişti.

Ukrayna-Rusya savaşı öncesinde 23 Şubat tarihinde 85 seviyesinde gözlemlenen dolar/ruble paritesi, savaşın etkileriyle 154 seviyesine kadar çıkmıştı.

Ekonomistlere göre devam eden sermaye denetimleri ve yüksek enerji fiyatları, rublenin güçlenmesini sağlıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Kaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

USD/RUB paritesi, an itibarıyla 57,8 seviyesinde seyrediyor. Yılın en yüksek seviyesi 154,4 olarak kaydedilirken en düşük seviyesi ise 50,1 olarak gözlemlendi. Sert yaptırımlarla boğuşan Rusya, dolara karşı duruşunu iyileştirmeye devam ediyor.

Grafiklere bakıldığında ise söz konusu saatte 1 Rus rublesi 0,31 Türk lirasına karşılık geliyor.

Konuyla ilgili olarak bazı ekonomistler Avrupa’nın yaptırım kararlarını eleştirerek enerji fiyatlarının fırlamasıyla Rusya’nın daha da zenginleştiğini savunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın