Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Petrol Üreticisi Lukoil’den Socar’a 1,5 Milyar Dolar Kredi

Petrol üreticisi Lukoil, Türkiye'deki STAR rafinerisinin tekrar Rus petrolü işlemeye başlaması için Socar'a 1,5 milyar dolar borç veriyor. Detaylar haberde;
Rus Petrol Üreticisi Lukoil’den Socar’a 1,5 Milyar Dolar Kredi
HABER GİRİŞ

Rusya’nın dev petrol üreticisi Lukoil’in, Azeri devlet petrol şirketi Socar’a, günlük 200 bin varillik Türk STAR rafinerisinin yeniden Rus ham petrolünü işlemesine olanak tanıyacak daha geniş bir anlaşmanın parçası olarak 1,5 milyar dolar tutarında kredi vereceği belirtildi.

Reuters, bu gelişmeyi, anlaşmayla ilgili bilgi sahibi üç sektör kaynağının Perşembe günü yaptığı açıklamaya dayandırdı.

STAR Rafineri Yeniden Rus Petrolü İşleyecek

Anlaşma Lukoil’e, Moskova’nın 2022 yılında Ukrayna’daki operasyonu başlatmasıyla uygulanan Avrupa Birliği (AB) yaptırımları sonucunda çoğu Avrupalı rafinerinin ham petrol ithalatını durdurmasının ardından Rus limanlarına yakın bir başka müşteri kazandırmış olacak.

Haberde, Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulamadığı, Rus petrol ve gazını ithal etmeye devam ettiği belirtildi.

Öte yandan STAR rafinerisinin, Moskova ile ticarete getirilen uluslararası mali kısıtlamalardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle bu yaz Rus ham petrol ithalatını kesmek zorunda kaldığı bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

LSEG Eikon verilerine göre rafineri bu yılın başlarında Ural petrolü ithalatını azaltmış, Ağustos-Eylül aylarında ise alımları tamamen durdurarak yerine Kazakistan’ın benzer kalitedeki ve halen Rus limanlarından yüklenen KEBCO petrolünü tercih etmişti. Verilere göre STAR 2022 yılında günde ortalama 100 bin varil Ural petrolü satın alırken bu yıl şimdiye kadar 50 bin varilin altında alım yaptı.

Kaynaklar, Lukoil’in Ekim ayından itibaren STAR’a Ural petrolü teslimatı yapmaya başlayacağını ve tesisin kapasitesinin yarısına denk gelen yaklaşık 100 bin varil/gün seviyesinde ham petrol tedarik etmesinin beklendiğini de ifade etti.

LSEG verilerine göre Lukoil’in tedarik ettiği üç tanker – Azure Celeste, Ocean Faye ve Sea Fidelity – Eylül sonu ve Ekim başında 100.000’er ton Ural yükledikten sonra Primorsk’tan Türkiye’ye doğru yola çıktı. Kaynaklardan biri, tankerlerin yeni tedarik anlaşması kapsamındaki ilk sevkiyatlar olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Lukoil’in Socar’a 1,5 milyar dolarlık kredi sağlayacağını da söyledi. Socar son on yılda STAR’ı inşa etmek için büyük ölçüde borçlandı.

Ne Lukoil, ne Socar ne de STAR yorum taleplerine henüz yanıt vermezken kaynaklar tedarik anlaşmasının süresini ya da kredi koşullarını bilmediklerini ifade ettiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.