Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Otomobil Üreticileri Türkiye ile Ticarette Doları Bırakıp Yerel Para Kullanımına Geçiyor

Rus otomobil üreticilerinin Türkiye ile yapılan parça ticaretinde doları bırakıp yerel para kullanımına geçeceği ve alınan bu kararın kısa bir süre içerisinde uygulamaya konulacağı öğrenildi.
Rus Otomobil Üreticileri Türkiye ile Ticarette Doları Bırakıp Yerel Para Kullanımına Geçiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD dolarının küresel anlamda güçlenmesi ve ekonomik bir tehdit haline dönüşmesi, var olan ve olacak risklerden korunmak için ülkeleri tedbir arayışına itiyor. Bu ülkelerin başında da, hiç kuşkusuz para birimleri yılbaşından bu yana dolar karşısında hızla değer kaybeden Türkiye ve Rusya geliyor. Edinilen bilgiye göre Rus otomobil üreticilerinin Türkiye ile parça ticaretinde dolar yerine yerel para birimlerini kullanmaya karar verdiği öğrenildi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, alınan kararın yakın bir zamanda uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bakan Deniz Manturov, bir ay önce meslektaşları ile yaptığı görüşmelerde üreticilerin yakın bir zamanda ticarette yerel para kullanmaya hazırlandığını belirtti.

Türk üretici şirketlerin şu anda otomobil parça ticaretinde yerel para birimlerine memnuniyetle geçtiğini söyleyen Manturov, yapılan bu hamlenin her zaman riskten korunmamıza yardımcı olacağını, Türk lirasının ve Rus rublesinin zayıf olduğu şu günlerde her iki ülke için de rahatlatıcı bir karar olacağını açıkladı.

Türk lirası ve rublenin bugünkü seyrine baktığımızda, her iki para biriminin de dolar karşısında değer kaybettiğini görmekteyiz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dün beklentinin altında kalan enflasyon verisi ve Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalarla düşüşe geçen dolar, bu hareketini sürdüremedi ve bugün yeniden yükselişe geçti. Açılıştan bu yana %1’den fazla artış kaydeden kur, saat 12:00 itibarıyla 6,7030 liradan işlem görüyor. Rus rublesi ise dolar karşısında yaklaşık %0,40 kadar bir gerileme kaydetti ve şu dakikalarda 68,1238’den işlem görüyor. 1 ruble ise 0,0988 lira seviyesinde seyrediyor.

Dolar Kuru Anlık Değişimler ve Canlı Grafik için Buraya Bakınız

GCM Yatırım Banner
Bu arada kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yaptığı değerlendirmede TL’deki düşüşün Türkiye ekonomisini yeniden dengelemeye götüreceğini bildirdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yapılan açıklamada; liradaki sert düşüşün düşük büyüme ve cari işlemler açığı yoluyla yeniden dengeleneceği belirtildi. Kurum 2018 ve 2020 yılları için büyüme beklentilerini de aşağı yönde revize etti. Buna göre Türkiye için yıl sonu büyüme tahmini %3,8, 2019 yılı için %1,2 ve 2020 yılı için %3,9 olarak güncellendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.