Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Lider Batı’nın Yeni Bir Mihver İttifakı Kurduğunu İddia Etti

Rusya Devlet Başkanı Putin bugünkü açıklamalarında Avrupa ekonomisinin Çin'e çok daha bağımlı olduğunu söyleyerek dikkat çekti. Detaylar haberde;
Rus Lider Batı’nın Yeni Bir Mihver İttifakı Kurduğunu İddia Etti
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün yaptığı açıklama ile Rusya ve Çin’in askeri ittifak olduğuna dair söylemleri yalanladı. Putin, iki ülkenin askeri yol dahil olmak üzere iş birliklerini geliştirdiklerine dikkat çekti.

Rus haber ajansı Sputnik tarafından edinilen bilgiye göre Putin, yerel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya ve Çin’in askeri bir ittifak oluşturmadığını ve kimseyi tehdit etmediğini vurguladı.

Çin ile askeri ve teknik alanda iş birliği yapıldığını doğrulayarak, bunun gizli olmadığına işaret etti. İş birliği sürecinde her şeyin şeffaf olduğunu, askeri alanda da yapılan iş birliğinde askeri tatbikatlar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“Biz Değil, Batılı Analistler Söylüyor.”

Batı hakkında da yorumda bulunan Putin, Batı’nın küresel bir Kuzey Atlantik Antlaşması (NATO) oluşturmaya çalıştığını savundu. Bu durumunsa İkinci Dünya Savaşı’ndaki Mihver güçlerinin askeri ittifakına benzediğini söyledi.

NATO’nun yeni stratejik konseptinin Hint-Pasifik bölgesi ülkeleriyle güçlü ortaklıklar kurulmasını içerdiğini anımsatarak, “Dahası, bu konseptte küresel NATO’ya katılacak ülkeler sıralanıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Batı’nın, Almanya ile İtalya’daki faşist rejimler ve militarist Japonya’nın yeni bir mihver ittifakı kurmaya başladığını savunan Putin, “Biz değil, Batılı analistlerin kendileri söylüyor.” diye ekledi.

Avrupa ekonomisinin Çin’e bağımlılığının Rus ekonomisinden çok daha güçlü bir biçimde arttığına işaret eden Putin, Çin’in Avrupa ile ticaret hacminin çok hızlı bir şekilde arttığını bildirdi.

Çin-Rus İlişkilerinin Şu Anki Seviyesinden Memnun

Eski zamanlardan bu yana Çin’in Sovyetler Birliği ve sonra da Rusya’yla arasını bozmak isteyenlerin olduğunu aktardı. Çin ile Rusya ilişkilerinin şu an ulaştığı seviyeye çok değer verdiğini de vurguladı.

Sputnik haberinde eski ABD başkanı Donald Trump’ın başkanlığı dönemindeki ulusal güvenlik danışmanı olan John Bolton’ın açıklamaları hatırlatıldı.

John Bolton, Rusya ve Çin ilişkilerini sınırları olmayan bir birlik olarak değerlendirmişti. Çin ve Rusya’yı yeni bir mihver ittifakı oluşturmakta olduğunu savunmuştu.

Bolton’un açıklamalarının ardından Çin Devlet Başkanı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping üçüncü dönemi için seçilmesi ardından ilk yurtdışı ziyaretini bu hafta Rusya’ya gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.