Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus İşgali Orta Avrupa’da İşçi Krizine Neden Oldu

Savaş nedeniyle Ukraynalı işçi kaybı yaşayan Orta Avrupa, ekonomik krizle mücadele ediyor. Detaylar haberde;
Rus İşgali Orta Avrupa’da İşçi Krizine Neden Oldu
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birçok Ukraynalı işçi ülkesini savunmak için geri döndü. İşçilerin bu göçü Avrupa ekonomisini olumsuz yönde etkiledi.

Şirketler inşaat, otomotiv sektörü ve ağır sanayide çalışan bu işçilerin boş kalan pozisyonlarını doldurmakta zorlanır hale geldi.

Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki 14 şirket yöneticisi Ukraynalı işçilerin ayrılmasının, maliyetleri artırdığını ve üretim siparişlerinde gecikmelere yol açtığını söyledi.

Polonya işverenleri ticaret grubu, savaşın başlamasından bu yana, çoğu erkek olmak üzere yaklaşık 150 bin Ukraynalı işçinin Polonya’yı terk ettiğini tahmin etti.

Polonyalı tramvay ve demiryolu hattı üreticisi ZUE Group’un CEO’su Wieslaw Nowak, 30 Ukraynalı işçinin ayrılmasıyla ray döşeme ile ilgili işi tamamlayamadığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Nowak, birkaç düzine çalışanın aniden kaybedilmesinin işin maliyetini ve hızını etkilediğini aynı zamanda yeni bir ekibin inşa edilmesinin çok uzun zaman aldığını ekledi.

Ani İş Gücü Kıtlığı Ciddi Bir Zorluk Teşkil Ediyor

Şirketler pandemi döneminin etkisinden kurtulmak için mücadele ederken bir yandan savaşın yol açtığı ani iş gücü kıtlığı ile uğraşıyor.

Şirket yöneticileri, bu sorunu çözmenin bir yolunu bulmaya çalıştıklarını belirtti. Bu kapsamda kadın mültecilere forklift çalıştırma eğitimi vermekten Asya’da yeni işçileri işe almaya kadar birçok seçenek üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Çek Sanayi Federasyonu Başkan Yardımcısı Radek Spicar konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Ukraynalı işçi kaybının şirketlerin karşılaştığı sorunları derinleştirdiğini vurguladı.

Şirketlerin iş ortaklarından gelen tüm talepleri karşılayamadıklarını ve gecikmelerden dolayı ceza ödediklerini ekledi.

İşçi Kaybı Avrupa’yı Derinden Etkiliyor

Yöneticiler ve ticaret grupları Ukraynalı işçilerin işten ayrılmalarının etkisinin özellikle gelişmekte olan Avrupa’da hissedildiğini söyledi.

Hofmann Personal’ın Çek Cumhuriyeti’ndeki Genel Müdürü Gabriela Hrbackova, Rus işgalinden önce binden fazla Ukraynalı işçi adayının olduğunu belirtti. Savaş nedeniyle gelmeyen bu işçilerin yerlerini doldurmak için mücadele ettiklerinin altını çizdi.

Hrbackova, sorun hızlı bir şekilde çözülmezse ve yabancı adayları işe alma fırsatları güçlendirilmezse imalat şirketlerinin etkileneceği konusunda uyardı.

Genel Müdür Hrbackova; “Şirketler, üretim operatörleri pozisyonları, kaynakçılar, makine operatörleri, metal işçileri ve forklift sürücüleri gibi nitelikli üretim pozisyonları için yüzlerce çalışandan yoksundur.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.