Paylaşım
in G+

Rus Hisseleri 2015’in En Çok Kazandıranı Oldu


 

Deutsche Bank, 2015 yılının en çok kazandıran yatırım araçlarını açıkladı. Bankanın yayınladığı listede en çok kazandıran yatırım aracı %23'lük primle Rus hisseleri oldu. Haberin ayrıntılar şöyle...

Deutsche Bank analistlerinin hazırladığı listeye göre, 2015 yılında tüm dünyada en çok kazandıran yatırım aracı Rus hisseleri oldu. %23’lük primle ilk sırada yer alan Rus hisseleri, tüm dünyadan en çok kazandıran varlık olarak adını yazdırdı. Rus hisseleri senenin başından beri %4 prim yaptı. Bu yükselişi yorumlayan analistler, Rusya ile Avrupa arasında süren çatışmaların azaldığını ve Rus ekonomisindeki toparlanmanın Rus varlıklarının yükselmesinde etkili olduğunu belirtti.

Öte yandan uzmanlar, Rusya’nın para birimi rublenin hala değer kaybetme eğiliminde olduğunu; fakat bu durumun Rusya ekonomisine çok da zarar vermeyeceğini tahmin ediyor. Bloomberg anketine katılan 20 ekonomistin çoğunluğu, rublenin dolar karşısında %20 değer kaybetmesi halinde; Rusya ekonomisinin ciddi sorunlarla karşılaşacağını öngörüyor. Rusya ekonomisi 20 yılın en uzun resesyonuna doğru giderken, Merkez Bankası Temmuz ayından bu yana parasal genişlemeyi durdurmak zorunda kaldı.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Moskova Promsvyazbank PJSC analisti Sergey Narkevich, şu sözleri söyledi; “Rubledeki değer kaybı ancak dolar karşısında 90 rubleye gerilerse ciddi sonuçlar doğurur. 2015’te Rusya’da para politikası yetkilileri yurt dışında döviz piyasasındaki Rusya’nın etkilerini neredeyse tamamen önlemeyi başararak, finansal sistemin genel anlamda işlevsel kalmasını sağladı,” dedi.

Rus hisselerinden sonra yılın en çok kazandıran yatırım aracı Şanghay Bileşik Endeksi’ndeki kote hisseler oldu. Kote hisseler, senenin başından bu yana yatırımcısına %12.9 kazanç sağladı.

Çin ve Rus hisseleri kazandırırken, yılın en fazla kaybettiren yatırım varlıkları Brezilya ve Kanada’ya ait. 2015 yılının başından bu yana Brezilya hisseleri %13.3, Kanada hisseleri ise %10.9 değer kaybetti.

Listeyi hazırlayan analistler, genel olarak bu yıl içinde Avrupa hisselerinin %7 kazandırırken; ABD hisselerinin %1 kayıp verdiğini belirtti. Tahvillerde en çok kazandıranlar ise ABD ve Avrupa hisseleri oldu.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı