Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Elmas Madencisi Alrosa Tüm Satışlarını Durdurdu

Rus elmas üreticisi Alrosa, Hindistan'ın önde gelen ticaret kuruluşunun talebi üzerine ham elmas tedarikini Eylül-Ekim ayları için askıya aldı. İşte detaylar;
Rus Elmas Madencisi Alrosa Tüm Satışlarını Durdurdu
HABER GİRİŞ

Rus elmas madencisi Alrosa PJSC, düşen fiyatlar desteklemek hefiyle neredeyse benzeri görülmemiş bir adım atarak tüm elmas satışlarını durdurdu. Kararın, Hindistan’ın önde gelen ticaret organı Değerli Taş ve Mücevherat İhracatını Teşvik Konseyi’nin (GJEPC) talebi üzerine alındığı bildirildi.

Karar kapsamında şirket, Eylül ve Ekim ayları için ham elmas tedarikini askıya aldı. Söz konusu hamlenin son dönemdeki arz-talep uyumsuzluğunu gidereceği öngörüldü.

Londra merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan GJEPC başkanı Vipul Shah, ticaret kurumunun bu ayın başlarında elmas ticaretini etkileyen konulara ilişkin endişelerini dile getirmek için birçok küresel madencilik şirketine ulaştığını söyledi.

Açıklamasında Shah, GJEPC’nin Anglo American’ın bir birimi olan ve tüm müşterilerine tam esneklik sağlama sözü veren üst düzey elmas üreticisi De Beers ile iletişim kurduğuna dikkat çekti.

İlave Arz Esnekliğine Odaklanılacak

De Beers, ham elmas satışlarının talebe göre tedarik konusunda sorumlu bir yaklaşım sergilemeye devam edeceğini ve ilave arz esnekliğine odaklanacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Reuters, esnekliğin satın alma ertelemelerini ve geri satın almalarını kapsadığının bilgisini verdi.

Yaptırımların vurduğu Alrosa, satışları askıya almanın ham ve cilalı elmas tedarik zincirinin istikrarını gelecek yılın başından itibaren güçlendireceğine işaret etti.

Alrosa’nın satışlarını askıya alması haberi, Yedile Grubu (G7) ülkesinin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kapasitesini düşürme hedefiyle gelecek iki veya üç hafta içinde Rus elmaslarına ithalat yasağını duyurmasının beklendiği bir dönemde geldi.

Küresel elmas tedarik zincirini dönüştürebileceği tahmin edilen planın uygulanmasının büyük ölçüde, elmas endüstrisinde dünya elmaslarının yüzde 90’ını kesen ve cilalayan milyonlarca insanı istihdam eden Hindistan’a bağlı olacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.