Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Ekonomisinin 2022 Beklentisi Şaşırttı!

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkenin 2022 yılı ekonomisinin beklentilerin aksine olumlu bir performans gösterdiğini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Rus Ekonomisinin 2022 Beklentisi Şaşırttı!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin 2022 yılındaki ekonomisini değerlendirdi. Putin, Rus ekonomisinin 2022’de tahminlerden daha iyi bir performans sergilediğini açıkladı. 2022 yılında ülkedeki ekonomik küçülmenin yüzde 2 düzeyinde gerçekleşeceğini kaydetti.

Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, ülkedeki petrol üretiminin yaptırımlara rağmen 2022’de yüzde 2 artışla 535 milyon tona yükseldiğini bildirdi.

Ayrıca yapılan açıklamada doğal gaz üretiminin yüzde 11,8 düştüğü de yer aldı. Düşüşe rağmen Batılı ülkelerin faaliyetleri sebebiyle küresel gaz fiyatlarının önemli ölçüde arttığını böylece Rus gaz üreticileri ve ihracatçılarının son iki yılda iyi karlar elde ettiğini vurguladı.

Rusya’nın 2022’deki Bütçe Açığı Yaklaşık 48 Milyar Dolar

Rusya’nın 2022 yılındaki bütçe açığının 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ile Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,3’ü seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Putin, söz konusu bütçe açığını G20 ülkeleri arasındaki en iyi göstergelerden biri olduğuna vurguda bulundu. Rus ekonomisinin 2022 yılına işaret ederek, beklentilerin aksine olumlu bir şekilde tamamlandığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlarına göre geçen senenin Ocak-Kasım döneminde ülke ekonomisinin sadece yüzde 2,1 küçüldüğü görüldü.

İstihdam Açığının En Yüksek Olduğu Sektör: Otomotiv

Yabancıların yanı sıra Rusya’daki bazı uzmanların bile ekonomide yüzde 10 hatta 20 küçülme beklediğini aktaran Putin, 2022’nin geneli itibarıyla küçülmenin yüzde 2,5 düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini ileri sürdü.

Rusya’daki bazı bölge ve sektörlerde istihdam açığının devam ettiğini de bildiren Putin, en büyük düşüşün otomotiv sektöründe yaşandığının altını çizdi.

Otomotiv sektörünün yanı sıra bazı farklı alanlarda yaşandığını belirterek, hükümetin bu durumu düzeltmek için çalışması gerektiğini söyledi.

Putin açıklamasında, Rusya’nın bu durumu düzeltmek için tüm olanaklara sahip olduğunu aktardı. Ülkedeki istihdam ve reel ücretlerdeki büyümeye teşviklerin yapılması gerektiğini öne sürdü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.