Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Düzenleyici Kurumdan Benzin İhracat Kısıtlamasına Destek

Rusya Federal Anti-tekel Servisi, benzin ihracatına yönelik kısıtlamaları desteklemeye hazırlanıyor. Detaylar haberin devamında;
Rus Düzenleyici Kurumdan Benzin İhracat Kısıtlamasına Destek
HABER GİRİŞ

Rusya hükümet yetkililerinin, iç pazarda olası bir yakıt kıtlığının önlenmesine yardımcı olabileceği düşüncesiyle gündeme getirdiği yabancı ülkelere benzin ihracatının tamamen yasaklanması fikrine çeşitli tepkiler var. Görüşlerini açıklayan kurumlardan biri de Rusya Federal Anti-tekel Servisi (FAS) oldu.

Federal Antimonopoly Service olarak bilinen Rusya’nın antitröst düzenleyicisi kurumun başkanı gündemdeki kısıtlamalar konusunda destek vermeye hazır olduklarını duyurdu.

Shaskolsky: Bu Mekanizmayı Desteklemeye Hazırız

Kurumun başkanı Maxim Shaskolsky, Interfax’a yaptığı açıklamada Federal Anti-tekel Servisi olarak benzin ihracatına getirilen kısıtlamaları desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

Shaskolsky’ye düzenleyicinin, yerel akaryakıt piyasasında fiyatları istikrara kavuşturmak için olası bir benzin ihracatı yasağı konusundaki tutumu soruldu. Kurum başkanı, bu soruya cevap verirken “FAS, önerilmesi halinde bu mekanizmayı destekleyecek” ifadelerini kullandı.

Shaskolsky açıklamasının devamında şöyle konuştu.

GCM Yatırım Banner

“Böyle bir önlem akaryakıt piyasasını korur. Fiyatları takip edeceğiz. Petrol şirketlerinin faaliyetlerinden Enerji Bakanlığı sorumludur. O taraftan bir girişim olması durumunda destekleyeceğiz.”

Ayrıca benzin fiyatlarıyla ilgili mevcut durumu değerlendirerek, perakende fiyatların şu anda sabit olduğunu ancak borsadaki fiyatlarda artış olduğunu belirtti.

Benzin Fiyatları Uçuşa Geçti

Rusya Maliye Bakanlığı’nın petrol rafinerilerine verilen sübvansiyonları Temmuz ayından itibaren yarıya indirme planlamasının etkisiyle benzin fiyatları, Ukrayna’daki askeri çatışmanın başlamasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Reuters verileri, Rusya’da en yaygın kullanılan Ai-92 yakıtının ortalama toptan satış fiyatının bu ay, 2021 sonbaharından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koymuştu.

Daha kaliteli Ai-95 benzininin toptan satış fiyatı ise Mayıs ayında ton başına 60.436 ruble ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Ülkede dizel benzin fiyatları, geçen kış soğukların şiddetini artırması ve küresel enerji krizinin sürmesiyle birlikte borsalarda rekor seviyelere ulaşmıştı. Kışlık motorinde fiyatlar, talebin artmasıyla yukarı harekete başlarken, FAS, hükümete yakıt tedarikçilerinin fiyatlarının kontrol edilmesi teklifinde bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.