Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Yetkililer Benzin İhracatını Yasaklamayı Değerlendiriyor

Rus yetkililer, yabancı ülkelere benzin ihracatının tamamen yasaklanması fikrini değerlendiriyor. Detaylar haberin devamında;
Rus Yetkililer Benzin İhracatını Yasaklamayı Değerlendiriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rus hükümeti, yabancı ülkelere benzin ihracatının tamamen yasaklanması fikrini düşünüyor. Reuters’in kaynaklara dayandırdığı habere göre bu önlemin iç pazarda olası bir yakıt kıtlığının önlenmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Sanayi ve hükümet kaynakları, Rus hükümetinin rafineriler için sübvansiyonları azaltma kararının ardından yerel yakıt kıtlığını ve fiyat artışlarını önlemek amacıyla olası bir benzin ihracat yasağını değerlendirdiğini söyledi.

Rusya, Benzin İhracatını Yasaklayabilir

Avrupa Birliği, Şubat ayının başından itibaren dizel ve fuel oil dahil olmak üzere Rus rafine petrol ürünlerine yasak getirdi. Ancak Rusya ilk çeyrekte doğrudan Afrika üzerinden benzin ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 artırdı.

Kaynaklar ayrıca hükümetin ticaret borsasında zorunlu benzin satış hacmini artırabileceğini söyledi. Enerji Bakanlığı ise şu ana kadar yorum taleplerine yanıt vermiş değil.

Rusya Maliye Bakanlığı, açık veren devlet kasasını doldurmak için petrol rafinerilerine verilen sübvansiyonları Temmuz ayından itibaren yarıya indirmeyi planlıyor.

GCM Yatırım Banner

Benzin Fiyatları Yükselişte

Benzin fiyatları Nisan ayının başından beri yükselişte. Reuters verileri, Rusya’da en yaygın kullanılan Ai-92 yakıtının ortalama toptan satış fiyatının bu ay 2021 sonbaharından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Daha kaliteli Ai-95 benzininin toptan satış fiyatı Mayıs ayında ton başına 60.436 ruble (777.60 dolar) ile rekor seviyeye ulaştı.

Sanayi kaynakları, kış aylarında 600 bin ton ile 700 bin ton arasında olan Rus benzin ihracatının Nisan ve Mayıs aylarında ayda yaklaşık 200 bin ton olduğunu belirtti.

Yurt içi benzin kullanımı ise ayda yaklaşık 3 milyon ton seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.