Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Basını Açıkladı: Dörtlü Zirve Astana’da Yapılacak

Rus tarafı bugün Türkiye, İran ve Suriye ile 21 Haziran’da yapılacak olan dörtlü zirvenin Astana’da gerçekleşeceğini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Rus Basını Açıkladı: Dörtlü Zirve Astana’da Yapılacak
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye ile Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik yapılacak olan dörtlü zirvenin yapılacağı tarihi açıkladı.

Bogdanov gazetecilere verdiği demeçte Türkiye, Suriye, Rusya, İran dışişleri bakan yardımcılarının 21 Haziran’da Kazakistan’ın başkenti Astana’da toplanacağına işaret etti. Rus heyetininse 20-21 Haziran’da Astana’ya gideceğini belirtti.

Toplantıya ilişkin yol haritası konusunda Rus projesinin hazır olduğuna dikkat çeken Bogdanov, görevlerinin ortaklarla istişare ederek söz konusu çalışmayı ilerletmek olduğunu kaydetti.

Görüşmelerde, Ciddi İlerleme Sağlanması Bekleniyor

Bogdanov açıklamalarında, 4 ülkenin dışişleri bakan yardımcılarının Astana’daki görüşmelerde, ciddi ilerleme sağlayacağına ilişkin tahminde bulundu.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde 10 Mayıs’ta yapılan toplantının ardından Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesi için yol haritasının hazırlanmasına ilişkin karar alındığını anımsattı.

Süreçle ilgili yol haritasının hazırlanması ve sürecin aşamalı şekilde ilerletilmesi için dışişleri bakan yardımcılarıyla ilgili kurum olarak savunma bakanlığı ve istihbaratın katılımıyla 4’lü komite kurulmasına da karar verilmişti.

Türkiye-Rusya-Suriye-İran’ın dışişleri bakanları düzeyindeki dörtlü görüşme en son 10 Mayıs’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılmıştı. Eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin ardından açıklamalarda bulunmuştu.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu