Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Bankası VTB İran’a Temsilcilik Açtı

İran Ticareti Geliştirme Teşkilatı Başkanı Peymanpak, bir Rus bankasının ilk kez ülkesinde temsilcilik açtığının bilgisini verdi. Detaylar haberde;
Rus Bankası VTB İran’a Temsilcilik Açtı
HABER GİRİŞ

İran’ın Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Başkanı Ali Rıza Peymanpak resmi Twitter hesabından Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB Bank’ın İran’da temsilcilik açtığını açıkladı.

Peymanpak paylaşımında, VTB Bank’ın temsilciliğinin bir Rus bankasının ilk kez İran’da açtığı temsilcilik olduğuna dikkat çekti.

Ticareti Geliştirme Teşkilatı’nın devam eden çabalarının neticesinde Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB Bank’ın İran’da temsilcilik açtığını belirterek, bunun İran’da doğrudan varlığı olan ilk Rus bankası olduğunu vurguladı.

Rus bankasının temsilciliği ile ülkedeki, döviz gelirlerinin bir kısmının tröst ağından bankacılık ağına aktarılmasında ve ticaretin şeffaflığında etkili olacağını savundu.

İran ve Rusya Doların Gücünü Azaltmaya Odaklanıyor

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin yaptırımları ile mücadele eden İran ile Rusya, ticari ve mali iş birliğini artırarak doların ülkelerindeki gücü azaltmaya odaklanıyor. Bu kapsamda iki ülke, kademeli olarak bankacılık işlemlerinden ve ikili ticaretlerinden doları çıkarmaya çalışıyor.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı (AA) haberinde bugün Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak’ın beraberindeki heyetle İran’ı ziyaret edeceğinin bilgisini verdi.

Novak’ın ziyaretinde, İran ile Rusya arasında bir dizi ekonomik anlaşmanın yanı sıra Kuzey-Güney Koridoru için önemli bir ulaşım ağı olarak görülen Reşt-Astara Demiryolu anlaşmasının imzalanacağı öngörülüyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.