Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Bankalar Para Karşılığı Külçe Altın Satabilecek

Rusya döviz alımını engellemek ve para birimini korumak için yeni bir karar aldı. Buna göre bankalar para karşılığı altın satabilecek.
Rus Bankalar Para Karşılığı Külçe Altın Satabilecek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Batılı ülkeler Rusya’ya yönelik yaptırımlarla ülke ekonomisine darbe vurmaya devam ediyor. Ukrayna’daki saldırıları sonlandırıncaya kadar da bu yaptırımların artarak devam edeceği söyleniyor.

Rusya hükümeti, ekonomisinin olumsuz etkilenmesini engellemek ve finansal istikrarı sağlamak için çeşitli tedbirler alıyor. Rus haber ajansının aktardığı bilgiye göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yetkili bankaların para karşılığında vatandaşlara altın külçeleri satmasına izin veren bir yasayı imzaladı.

31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli olacak yasa aynı zamanda anonim şirketlerin kendi paylarını geri satın almalarına da kolaylık tanıyor.

Bir anonim şirketin sermayesine katılma eşiğinin; şirketin belgelerini alma, şirketin işlemlerine mahkemede itiraz etme ve yönetim kurulu üyesinin eylemlerine itiraz etme hakkı olduğu belirtilirken, bunun oranının yüzde 1’den yüzde 5’e çıkarıldığı açıklandı.

Rus sigortacılarının, dost olmayan ülkelerden yabancı sigortacılar ve brokerlar ile işlem yapmasının yasaklandığı bildirildi. Yasanın, yürürlüğe girmeden önce yapılan sözleşmelerdeki Rus sigortacılar tarafından yapılan fon transferleri için de geçerli olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Düzenleme sonrasında her türlü bilginin Rusya Merkez Bankası’na gönderilmesi zorunluluğu devam ederken, bankaların kamuya açıklama yapmama hakkına sahip olduğu ifade edildi.

Putin, geçtiğimiz günlerde aldığı bir karar ile dost olmayan ülkelere borç ödemelerinin ruble ile yapılmasını yasalaştırmıştı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ise Rusya’nın borç yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği iddialarını yalanlayarak, ödemelerin mümkün olmaması halinde, Eurobond geri ödemelerini temerrüde eşdeğer olan ruble cinsinden yapacağını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.