Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Bakandan Ülkesinin Petrol Üretimine İlişkin Tahmin

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, gelecek yıl petrol üretiminde düşüş olacağını belirtirken, yaptırımların etkisine değinildi.
Rus Bakandan Ülkesinin Petrol Üretimine İlişkin Tahmin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, ülkesinin petrol üretimine ilişkin açıklama yaptı. 2021 yılında Rusya’daki petrol üretiminin 524 milyon ton olduğunu söyleyen Bakan, 2022’de 480-500 milyon tona düşebileceğini belirtti.

Buna ek olarak hükümetin Nisan 2022’deki 1 milyon varillik düşüşün ardından kademeli bir üretim toparlanması beklediğini ifade etti. üretim düşüşünün çok daha büyük olmasını bekleyen Novak, sadece bir ay için 1 milyon varilin üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Üretimdeki düşüşün Nisan ayının ilk on günlük döneminde Mart ayına kıyasla yüzde 6’ya, ay sonunda ise yüzde 9’a ulaştığı belirtildi. Rusya’nın ham petrol üretimini geçen bahardan bu yana kademeli olarak artırdığına dikkat çekilirken, Ukrayna’daki durum nedeniyle karşı karşıya kaldığı uluslararası yaptırımlar nedeniyle üretimi düşürmek zorunda kaldı.

Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar Rusya’da ham petrol arama, üretim ve rafine etme yatırımlarını yasaklıyor.

Avrupa ise hem gaz ham petrol açısından Rusya’nın en iyi müşterilerinden biri konumunda. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre ülkenin 2021 bütçesinin yaklaşık yarısını petrol ve doğal gaz gelirleri oluşturuyor.

GCM Yatırım Banner

24 Şubat’ta Ukrayna topraklarında başlattığı operasyon nedeniyle, AB ülkeleri Rusya’ya petrol ve doğal gaz ambargosu uygulamaya, bunun yanında alternatif kaynaklar aramaya başladı.

Ancak bazı ülkeler fabrikalarının durmaması ve hayatın olağan akışının aksamaması için AB’nin getirdiği yasaklara uyma konusunda temkinli yaklaşıyor.

Bunlardan biri de Macaristan. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB’nin Rusya’ya yönelik hazırladığı 6. yaptırım paketine ilişkin olarak komisyona yolladığı mektupta, yaptırımların yürürlüğe girmesi durumunda Macaristan’da ciddi krize neden olacağını ve ülkesinin enerji güvenliğini tehlikeye atacağını bildirdi.

Petrol ihracatının yüzde 90’ından fazlasını Rusya’dan yapan Macaristan bu nedenle AB’nin yaptırım teklifini veto edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.