Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Komisyonu Başkanı Rus Petrolüne Ambargo için Temkinli İyimser

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, süregelen Rus petrolüne ambargo konusunda temkinli iyimser açıklamalarıyla gündeme geldi. İşte öne çıkanlar;
AB Komisyonu Başkanı Rus Petrolüne Ambargo için Temkinli İyimser
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta Rus bağımlığına karşı birliğin yeni planını duyuran Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugün Davos’ta konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Küresel iş liderleri ve politika yapıcıları bir araya getiren İsviçre’deki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye konuşan Ursula von der Leyen, önümüzdeki günlerde Rus petrolüne yaptırım için bir anlaşmaya varılmasını umduğunu söyledi. Açıklamalar, 27 AB ülkesinin Macaristan ve Slovakya gibi ülkelerin karşı çıkması nedeniyle geciken Rus petrolüne ambargo tartışmaları sürerken geldi.

Ursula von der Leyen, Rus petrolüne yaptırım için önümüzdeki günlerde derken temkinli iyimserliğini şu sözlerle ifade etti:

“Umarım günlerden bahsediyoruzdur. Yani baktığımız şey, karayla çevrili, deniz yoluyla petrole sahip olamayan ve boru hatlarında ve rafinerilerde alternatiflere ihtiyaç duyan bir veya iki üye devlet ve buna çözümler bulmaya çalışıyoruz.”

Sonuçta AB geçen ay Rus kömürüne ithalat yasağı getirse de petrole kısıtlamalar getirmenin çok daha karmaşık bir görev olduğu ortada.

Rus fosil yakıtlarına yüksek oranda bağımlı olan ülkeler, bu tür önlemlerin kendi ekonomileri üzerindeki etkileri konusunda endişeli. Örneğin, Macaristan’ın Rus enerjisinden uzaklaşmak için 15
milyar ila 18 milyar avro (16 milyar ila 19 milyar dolar) arasında mali destek istediği iddia edildi.

GCM Yatırım Banner

Tartışmalar sürerken Avrupa Komisyon Başkanı Davos’ta sahnedeyken; “Rusya’nın enerji kaynaklarını nasıl silah haline getirdiğine tanık olduğumuza hiç şüphe yok” dedi. Öte yandan verdiği röportajda Ukrayna’daki yeniden yapılanma çabalarını finanse etmek için Rus varlıklarına el konulmasına da değindi.

Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği hukuk ekibinin halihazırda dava üzerinde çalıştığını belirtti. “Tüm dünyada Rusya’nın da yeniden yapılanma çabasının bir parçası olması gerektiğine dair bir his var ve şimdi, oligarkların veya Rusya hükümetinin hangi rolü oynadıklarına bağlı olarak varlıklarına kısmen el koymak için yasal yollara bakıyoruz” dedi.

Tüm dünya Ukrayna’nın küllerinden yeniden doğması için ayağa kalkıyorsa, Rusya’nın da payına düşeni vermesi gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın