Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Bakan: Diğer OPEC Ülkeleri de Üretimi Kısabilir

Dün alınan üretim kesintisi kararını değerlendiren Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, diğer OPEC ülkelerinden de benzer adım gelebileceğini söyledi.
Rus Bakan: Diğer OPEC Ülkeleri de Üretimi Kısabilir
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve koalisyonu, pazar günü piyasalara bomba gibi düşen kararını duyurdu. Petrol üretiminin mayıs ayından itibaren günlük 1 milyon varilden fazla kısılması konusunda mutabakata varıldı. Temmuz ayından sonra Rusya’nın da 500 bin varil kesinti adımıyla birlikte bu miktar 1,6 milyon varile ulaşacak.

Petrol fiyatları söz konusu karar sonrası haftaya yüzde 8’e yakın yükselişle başladı. Günün ikinci yarısında yüzde 6 artıda seyreden ham petrol 80,17 dolardan, Brent petrol ise 84,61’den işlem görüyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Suudi Arabistan dahil 9 ülkenin gönüllü olarak petrol üretimini azaltma kararı aldıklarını belirterek, OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubundaki diğer ülkelerin de üretim kesintisi kararı alabileceğini söyledi.

Dün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan ve Rusya’nın gönüllü olarak günlük petrol üretimlerini yıl sonuna kadar 500 biner varil azaltacağı bildirildi.

Novak, bugün yapılan görüşmelerde ise piyasayı istikrara kavuşturmak için başka ülkelerin de petrol üretimlerini gönüllü olarak düşürme kararı alabileceklerini değerlendirdiklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

OPEC’in Kararı FED’in İşini Zorlaştırabilir

OPEC’in 1,16 milyon varil üretim kesintisi kararının olası etkileri değerlendirilmeye başlandı. Bankacılık krizi ve yüksek oynaklıkla mücadele eden küresel ekonominin, gelen bu adımla birlikte mücadele edeceği koşulların artacağı belirtiliyor.

Bu hamlenin, merkez bankalarının küresel enflasyonu düşürme çabalarını daha da zorlaştıracağı aktarıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, üretim kesintileri konusunda daha önce defalarca OPEC’i uyarmış ve piyasaya stratejik rezervlerden petrol sağlamıştı. Üretim artışının hanehalkı üzerindeki enflasyonist maliyeti artırdığı gerekçe gösterilirken, aynı zamanda ithalatçı ülkelerde pompa fiyatlarının yükselmesine neden olduğu ve manşet enflasyonu yukarı çektiği belirtilmişti.

Rystad Energy’den Victor Ponsford, “Bu gönüllü kesintilerin bir sonucu olarak yılın geri kalanında petrol fiyatlarında beklenen artış, küresel enflasyonu körükleyebilir ve dünya çapındaki merkez bankalarının faiz artırımları konusunda daha şahin bir duruş sergilemelerine neden olabilir.” şeklinde bir yorum yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.