Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rule Bitcoin Analizi: Önce 13 Bin mi Yoksa 29 Bin Dolar mı Gelecek?

Kripto piyasasına yön veren Bitcoin'in küresel likidite sıkışıklığından büyük ölçüde etkilendiği görülüyor. Analistler bu etkilerin neler getirebileceğini analiz etti. Detaylar;
Rule Bitcoin Analizi: Önce 13 Bin mi Yoksa 29 Bin Dolar mı Gelecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin fiyatı, her piyasa için en önemli unsurlardan biri olan likidite koşullarından büyük ölçüde etkilenir. Buna bağlı olarak, küresel likidite sıkışıklığı bir süredir Bitcoin fiyatını ciddi biçimde etkiliyor. Sonuç olarak analistler, BTC’nin düşüş eğilimi göstermeye devam ettiğini düşünüyor.

Bitcoin Magazine kıdemli kripto piyasası analisti Sam Rule, herhangi bir piyasa için en önemli faktörlerden birinin likidite olduğunu savunuyor. Likidite pek çok farklı şekilde tanımlanabilir, ancak analist özellikle küresel likiditeye ve bunun Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisine bakıyor.

Likiditedeki Küresel Daralma Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiledi?

Bir üst düzey likidite görüşü, dünyadaki merkez bankası bilançolarının durumuna dayanmaktadır. Son krizler sırasında merkez bankaları, faiz oranlarını düşük tutarak; kamu borçlarını, ipoteğe dayalı menkul kıymetleri ve diğer finansal araçları satın alarak ekonomi için birincil likidite kanalları haline geldi.

Rule, bu likidite infüzyonunun, tabiatı gereğince genel olarak daha riskli olan varlıkların satın alınmasından kaynaklandığını savunuyor. Bu durum, büyük finansal krizden bu yana son 12 yılda küresel olarak varlık değerlemelerinde en büyük artışlardan birine yol açtı.

ABD, Japonya, Çin ve Avrupa Birliği’ndeki merkez bankası bilançoları, 2022 yılında 31 trilyon dolara, yani 2003 yılındaki seviyesinin yaklaşık on katına ulaştı. Bu, son yirmi yıldır artan bir eğilim olmakla birlikte, 2020 maliye ve para politikaları, Kovid-19 pandemisine yanıt olarak bilançoları rekor seviyelere çıkardı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Rule önemli bir noktaya dikkat çekiyor. Bitcoin’in Mart 2021’deki 60.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının, büyük merkez bankası varlık birikimindeki değişim oranındaki yıllık zirve ile aynı zamana denk geldiğini belirtiyor.

Ancak o zamandan beri merkez bankaları artan enflasyonla mücadele etmek için daha önce uyguladığı genişlemeci para politikalarını tersine çevirdi ve şimdi ekonomiye likidite pompalamak yerine onu çekiyor.

Rule’a göre bunun anlamı şudur: Bu politikanın tersine çevrilmesi, BTC fiyatının geçen yılki düşüşü ve tüm piyasalardaki oynaklık için büyük bir makro itici güç olmuştur.

BTC Önce 13 Bin Dolar mı yoksa 29 Bin Dolar mı Olacak?

Kripto analisti ve tüccarı NekozTek, madencilerin aktif Bitcoin satışlarının yaklaşık bir ay önce durduğunu belirtiyor. Madenciler tarafından Bitcoin satışı, varlık üzerindeki satış baskısını artırır ve BTC fiyatını olumsuz etkiler.

Madenci rezervleri, Ağustos 2022’nin başından beri istikrarlı bir şekilde azaldı ve 13 Ekim, rezervlerde bir artışa işaret ediyor. Bitcoin güncel analizi üzerine fikir yürüten tüccar bu konuda iyimser ve fiyatın önümüzdeki birkaç ay içinde değer kazanmasını bekliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: FXStreet

Kripto analisti ve tüccarı Aditya Roy ise 2018 ayı piyasasını devam eden Bitcoin döngüsüyle karşılaştırdı ve BTC’nin Kasım ayında dibe vurarak 13.000 dolar seviyesine ulaşabileceğini tahmin etti.

Roy, Haziran 2022’den bu yana fiyatın dokunduğu çoklu diplerin oluşturduğu yaklaşık 18.000 dolarlık bir destek seviyesi belirledi. Bu seviye kırılırsa, aşağıya doğru dalgalı bir hareket olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Teknik analiste göre, bir seviyenin maruz kaldığı temas sayısı, geldiğinde son kırılmanın oynaklığını artırıyor, bu da destek bölgesi 18.000 dolar çatlarsa aşağıya doğru bir patlayıcı hareket riskini ortaya koyuyor.

Bitcoin fiyatı, haber yazımı esnasında son 24 saatte yüzde 1.3 düşüşle 19.150 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın